featured

Son Dakika! Kamu işçisine yüzde 45 zam! En düşük maaş 15 bin TL oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu emekçisinin mali ve toplumsal haklarının belirleneceği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle imzalandı.

“REFAH HİSSESİ DAHİL YÜZDE 45 ZAM”

Kamu personeline yüzde 45 artırım yapıldığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Protokolle kamu personellerimizin taban fiyatları, fiyat artırımları, toplumsal yardımları, maktu ödemeleri belirlenmektedir. Oldukça detayı bulunan çerçeve sonucuyla refah hissesi dahil yüzde 45 artırım yapıyoruz. En düşük kamu çalışanı fiyatını 15 bin liraya çıkarıyoruz. İş primi ödemesi bulunmayan emekçilere yüzde 4-6 ortasında prim ödemesi uygulamasını da getiriyoruz. Ayrıyeten gazi, terör mağduru ve şehit mağduru personellerimizin çıplak fiyatlarına yüzde 10’luk ek yapıyoruz. Fazla çalışma fiyatlarında yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların fiyatlarını yüzde 8 artırımlı ödenmesini öngörüyoruz. Giysi ve yemek yardımlarının sayılarını güncelleyerek fiyat artırımı oranında artırıyoruz. Ek ödeme, tediye dışı ikramiye üzere başlıklarda da artışlar yapıyoruz. Toplu mukavelenin emekçilerimize, kurumlarımıza iyi olmasını bilhassa diliyorum.” dedi.

“İSTİHDAMIMIZI 31.5 MİLYONA ÇIKARDIK”

Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle süratle yayılan global krizin tesirlerinden ülkemizi korumak için tüm önlemleri aldık. İktisadımızı maksat alan taarruzlar karşısında önceliğimiz daima çalışanlarımızı korumak oldu. İstihdamımızı 31,5 milyona çıkardık. Yeni bir seçimin arefesinde yeniden üretimi, istihdamı 85 milyonun tamamını kucaklamayı amaç alan çalışmalar yürütüyoruz. Karadeniz gazı, Gabar petrolü üzere çıkarları direkt insanlarımızın refahını yükseltecek işler için kullanıyoruz. Doğal gazın konutlarda birinci ay fiyatsız bir yıl boyunca da mutfak ve sıcak su kullanımının faturalardan düşecek olması bunlardan biridir. Artık Türkiye hamdolsun tüm bu yüklerin altından kalkacak güce ve büyüklüğe ulaşmıştır.

“ENFLASYON FARKI VE REFAH HİSSESİ HAZIRLIKLARIMIZ VAR”

Enflasyon ve hayat pahalılığı sorunlarına karşı refah düzeylerini yükseltecek yeni düzenlemeler yapılacak. Enflasyon farkı ve refah hissesi hazırlıklarımız var. Memurlarımız müsterih olsunlar, onların hakkını teslim etmek boynumuzun borcudur. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz, şu ana kadar da ezdirmedik. Gördüğünden geri koymayacağız, daha ileriye taşıyacağız. Ülkemizin tüm eksiklerini biz giderdiysek milletin tüm gereksinimlerini karşıladıysak bugünkü ıstırapları çözmek de bize nasip olacak.”

Ayrıntılar geliyor…

Son Dakika! Kamu işçisine yüzde 45 zam! En düşük maaş 15 bin TL oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir