featured

Son Dakika: Kızılay’ın Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda Ahbap Derneği’ne çadır satışıyla yansıların odağı haline gelen Kızılay Genel Lideri Dr. Kerem Kınık istifa etmişti. Kınık’tan boşalan misyonu vekaleten yürüten Kızılay İdare Konseyi Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, bugün gerçekleştirilen Harikulâde Genel Kurul’da oy birliği ile Kızılay Genel Lideri seçildi.

FATMA MERİÇ YILMAZ YENİ GENEL LİDER OLDU

Türk Kızılay’ın bugün yapılan harika genel heyetinde Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz tek aday oldu. Seçimde yaklaşık 800 delege oy kullandı. 2015 yılında bu yana Türk Kızılay idare heyetinde bulunan Fatma Meriç Yılmaz, genel konseyde oy birliği ile Kızılay’ın yeni genel lideri seçildi.

KIZILAY’IN BİRİNCİ BAYAN GENEL BAŞKANI

Fatma Meriç Yılmaz, Kızılay tarihinin birinci bayan genel lideri oldu. Yılmaz, bugüne kadar Türk Kızılay 1. Genel Lider Yardımcısı vazifesinde bulunuyordu.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASININ AKABİNDE KEREM KINIK İSTİFA ETMİŞTİ

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin 4. gününde Ahbap Derneği’ne çadır sattığı için tenkit oklarının amacı olan Kerem Kınık, o devirde mevzuya ait, “Vatandaşın bağışı ile satılan bir çadır yok. Vatandaşa yönelik bir ticari satış olmamıştır olamaz. Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Lideri’nin da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP’a göndermeyin derdim. Haberimiz olsaydı vermezdik zira dünyanın pek çok yerinde çadır bakıyorduk, kendi lojistiğimizle o çadırları bölgeye götürürdük.” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bu husus alışılmış beni de önemli manada üzmüştür. Kızılay bu türlü bir çadır satma fiiline, işine giremez. Hızla de alışılmış bu yanlışı düzeltmesi gerekir.” açıklamasından çabucak sonra Kınık misyonu bırakmıştı.

FATMA MERİÇ YILMAZ KİMDİR?

1975 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladı. Tıpkı hastanede başasistan olarak misyon yaptı. 2008 yılında doçentlik unvanı alan Yılmaz, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik Şef Yardımcısı olarak misyon yaptı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim koluna doçent olarak atanan Yılmaz, tıpkı üniversitede profesör unvanını aldı. 2012-2015 yılları ortasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı Eğitim ve İdari Sorumluluğu ile Laboratuvar Koordinatörlüğü misyonunu yürüttü. 2015-2016 yılları ortasında Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği; 2016-2017 yılları ortasında Sıhhat Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı misyonlarında bulundu. Ulusal ve memleketler arası alanda çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunan Yılmaz, hala Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıbbi Biyokimya ABD. da Öğretim Üyesi ve Ankara Kent Hastanesi Tıbbi Biyokimya Kliniğinde Eğitim Vazifelisi olarak çalışıyor.

2015 YILINDAN BU YANA KIZILAY’DA

Yılmaz’ın ayrıyeten, TÜBİTAK BİDEP Müracaat Konseyi Üyeliği, Sıhhat Bakanlığı Tıbbi Laboratuvar Bilim Şurası Üyeliği ve IFCC C-NPU kurulunda asil üyeliği bulunuyor. 2015 yılından bu yana Türk Kızılay İdare Şurası üyeliğine devam etmekte, ve hala Kızılay Bayan Uyum Konseyi Başkanlığını yürütüyor. Evli ve üç çocuk annesidir.

Son Dakika: Kızılay’ın Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir