featured

Son Dakika! Merkez Bankası faiz oranını yüzde 15’ten yüzde 17.5’e yükseltti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası, Hafize Gaye Erkan başkanlığında ikinci sefer toplandı. Heyet, siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17.5 seviyesine yükseltilmesine karar verdi.

MERKEZ BANKASI’NIN KARAR METNİ

Kuruldan karara ait yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Kurul, dezenflasyonun en kısa müddette tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması için nakdî sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir. Global enflasyon düşerken, hala uzun devir ortalamalarının ve merkez bankalarının amaçlarının üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, dünyanın birçok ülkesinde merkez bankaları nakdî sıkılaştırma sürecine devam etmektedir.

“ENFLASYONDA ANA EĞİLİM YÜKSELİŞE İŞARET EDİYOR”

Ülkemizde, yakın periyoda ait göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, fiyat ve kur kaynaklı maliyet istikametli baskılar ile hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmaktadır. Heyet, bu ögelere ek olarak vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ek olumsuz tesir yapacağını öngörmektedir.

“PARASAL SIKILAŞTIRMA KADEMELİ OLARAK GÜÇLENECEK”

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman şartlarındaki besbelli düzgünleşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin takviyesiyle cari süreçler hesabındaki dengelenme fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır. Siyaset faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 gayesine ulaştıracak nakdî ve finansal şartları sağlayacak halde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde besbelli düzgünleşme sağlanana kadar mali sıkılaştırma gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

“SADELEŞME SÜRECİ KADEMELİ OLACAK”

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa düzeneklerinin fonksiyonelliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek biçimde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, tesir tahlilleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Konsey, faiz artırımının yanı sıra, nakdî sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ait göstergeler yakından takip edilecek ve Heyet, fiyat istikrarı temel gayesi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Şura, kararlarını öngörülebilir, bilgi odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Siyaseti Konseyi Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Son Dakika! Merkez Bankası faiz oranını yüzde 15’ten yüzde 17.5’e yükseltti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir