featured

Son Dakika: Merkez Bankası mayıs ayı faizini yüzde 8,5’te sabit tuttu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası (PPK), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını mayıs ayında da yüzde 8.5’te sabit bıraktı.

MART VE NİSANDA DA FAİZE DOKUNULMAMIŞTI

PPK şubat ayında sürpriz sayılacak bir biçimde 50 baz puanlık indirim kararı almasının akabinde mart ve nisan toplantılarında da faize dokunmamıştı. PPK kasım ayındaki 150 baz puanlık indirimin akabinde aralık ve ocak toplantılarını da pas geçmişti. 2022 Ağustos-Kasım devrinde toplamda 500 baz puanlık faiz indirimine gitmişti.

KARAR METNİ

PPK tarafından yayımlanan karar metninde yakın devirde iktisadi faaliyete ait açıklanan dataların varsayım edilenden daha olumlu düzeylerde gerçekleşmesine karşın, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da tesiri ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon telaşlarının sürdüğü, birbirini takip eden banka iflaslarının tetiklediği finansal istikrarı tehdit eden şartların oluştuğu belirtildi.

EKONOMİSTLER YANILMADI

AA Finans’ın TCMB’nin Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 19 ekonomistin iştirakiyle sonuçlanmıştı. Anket sonuçlarına nazaran, ekonomistlerin tamamı, siyaset faizinin yüzde 8,50’de sabit bırakılmasını beklentisinde birleşmişti.

Son Dakika: Merkez Bankası mayıs ayı faizini yüzde 8,5’te sabit tuttu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir