featured

Son Dakika: Milli Savunma Bakanlığı, NATO’nun talebi üzerine bir komando taburunu Kosova’ya gönderiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kosova‘nın kuzeyinde bir müddettir artan tansiyonun sıcak çatışmalara dönüşmesi, Avrupa’da Ukrayna’nın akabinde yeni savaş telaşlarına yol açtı. NATO, geçtiğimiz günlerde Kosova‘daki Barış Gücü’ne (KFOR) destek asker gönderileceğini duyurmuştu.

TÜRK ASKERİ KOSOVA’YA GİDİYOR

Bu doğrultuda Türk ordusundan bir komando taburu, Kosova‘ya yanlışsız yola çıktı. Ulusal Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi: “Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT misyonları ile ikili ilgiler kapsamında bölgesel ve global barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir. Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel kıymetlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova‘nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara ziyan veren olayların diyalog yoluyla tahlili için yapan bir tavır sergilemekte ve taraflara itidal davetinde bulunmaktadır.

4-5 HAZİRAN TARİHLERİNDE KIŞLAYA İNTİKAL EDECEKLER

Kosova‘da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha evvelden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

KOSOVA’DA NELER OLUYOR?

Olaylar Sırpların çoğunlukta olduğu kuzey kesimde yaşanıyor. Kasım 2022’de idari işçi, yargıçlar ve polis memurları da dahil olmak üzere bölgedeki Sırp yetkililerin toplu istifasının akabinde, Sırplar, bölgede geçen ay yapılan lokal seçimleri boykot etti. Boykot üzerine iştirak düşük olmasına karşın seçilen etnik Arnavut belediye liderleri geçtiğimiz cuma günü Kosova çevik kuvvet polisinin takviyesiyle makamlarına yerleşmek istedi. Fakat seçim sonuçlarını kabul etmeyen Sırplar yeni belediye liderlerinin binaya girmelerini engellemeye çalıştı. Çıkan gerginlik üzerine polis Sırpları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Bunun üzerine NATO bölgeye ek asker gönderdi. Pazartesi günü Sırplarla NATO barış gücü askerleri ortasında şiddetli çatışmalar yaşandı. 50’den fazla Sırp ile 30 NATO askeri yaralandı.

ANLAŞMAZLIK NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Nüfusun çoğunluğunu etnik Arnavutların oluşturduğu Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve resmi olarak denetimi altında olmamasına rağmen hala kendi topraklarının bir kesimi olarak görüyor. Kosova’nın bağımsızlığını ortalarında Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu 100 kadar ülke tanıdı. Rusya ve Çin ise Sırbistan‘ın yanında yer alarak bağımsızlığı tanımayı reddetti. Bağımsızlık çıkmazı tansiyonu giderek arttırdı ve 1990’lardaki kanlı savaşların sonrasında Balkanların tam istikrara kavuşmasının önünde pürüz oluşturdu.

ANLAŞMAZLIĞI ÇÖZMEK İÇİN HANGİ ADIMLAR ATILDI?

Taraflar ortasında ortak yer bulmak için daima milletlerarası platformda efor gösteriliyor, lakin bugüne kadar kapsamlı bir mutabakata varılamadı. Avrupa Birliği yetkilileri münasebetlerin olağanlaştırılması için müzakerelere aracılık etti. Bu müzakereler sırasında birçok mutabakata varıldı. Üke içinde hür dolanım hakkı üzere kimi alanlarda ilerleme kaydedildi, fakat öbür alanlarda mutabakatların kararları ender olarak uygulamaya geçti. Kosova aralık ayında Avrupa Birliği üyeliği için resmen müracaatta bulundu. Sırbistan da aday ülke olarak AB’ye iştirak müzakereleri yürütüyor.

Son Dakika: Milli Savunma Bakanlığı, NATO’nun talebi üzerine bir komando taburunu Kosova’ya gönderiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir