featured

Son Dakika: Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ermenistan‘ın başşehri Erivan’da 25 Nisan’da, 1920’li yıllarda Osmanlı siyasi ve askeri önderleri ile Azerbaycanlı siyasetçilere karşı gerçekleştirilen suikastlardan oluşan ve “Nemesis” ismi verilen operasyonun anıtının açılışı yapılmıştı.

“ERMENİSTAN UÇAKLARINA HAVA ALANIMIZI KAPATTIK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kelam konusu anıt provokasyonuna reaksiyon göstererek, “Benim bunu kabul etmem mümkün değil.” açıklamasında bulunarak ” Ermenistan uçaklarına hava alanımızı kapattık” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta kelam konusu anıtın açılmasını şiddetle kınamıştı. Bakanlıktan Ermenistan’ın başşehri Erivan’da açılan “Nemesis Anıtı” hakkında yazılı açıklama yapılmıştı. “1920’li yılların başlarında Osmanlı siyasi ve askeri başkanlarının yanı sıra devrin Azerbaycanlı yetkililerine ve hatta kimi Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen suikastların faillerine ithaf edilen ‘Nemesis Anıtı’nın Erivan’da açılmasını şiddetle kınıyoruz.” sözlerine yer verilen açıklamada, bu utanç verici anıtın açılmasının 31 diplomatın ve aile üyelerinin katledildiği menfur terör akınlarına yol açan kanlı bir tedhiş hareketinin yüceltilmesi olduğu vurgulandı.

“NORMALLEŞME SÜRECİNİ OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR”

Açıklamada, bu olayın Ermeni basınında takdim ediliş biçiminin da tasvip edilmesi mümkün olmayan çarpık bir tarih yorumunun birtakım zihinlerde hala devam ettiğini gösterdiğinin altı çizilerek, şunlar kaydedildi: “Türkiye ve Ermenistan ortasındaki olağanlaşma sürecinin ruhuyla bağdaşmayan bu cins provokatif adımlar, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir barış ve istikrarın tesisine yönelik uğraşlara hiçbir suretle katkı sağlamayacak, tam aksine olağanlaşma sürecini olumsuz etkileyecektir.”

AZERBAYCAN DA KINADI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Erivan’da ‘Nemesis operasyonu’ anıtı yapılmasını şiddetle kınıyoruz.” denildi. Açıklamada, anıtın Ermenistan’ın ilgili devlet kurumlarının müsaadesi ve onayı ile yapıldığı ve açılışta iktidar partisi yetkililerinin yer aldığı belirtilerek bu durumla Ermenistan’ın terör siyaseti ve tarih boyunca yürüttüğü terör hareketlerinin propagandasının yapıldığı kaydedildi.

22 ÜLKEDE 235’TEN FAZLA TERÖR AKSİYONU GERÇEKLEŞTİRDİ

Nemesis terör operasyonunda Osmanlı başkanlarının yanı sıra Azerbaycan’ın eski başbakanları Fetali Han Hoyski ile Nesib Beyefendi Yusifbeyli, eski Parlamento Lideri Hasan Beyefendi Ağayev, eski İçişleri Bakanı Behbut Han Cavanşir üzere isimlerin de suikasta kurban gittiği hatırlatılan açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“Terörün Ermenistan’da devlet siyaseti seviyesinde teşvik edilmesi, ASALA ve öbür Ermeni terör örgütlerinin 1970-1980 yıllarında dünyanın 22 ülkesinde 235’ten fazla terör aksiyonu gerçekleştirdikleri ve 24 Türk diplomatını öldürdüğü herkes tarafından bilinmektedir. 1980’lerin sonundan bu yana Ermenistan, metro ve otobüslerin bombalanması da dahil olmak üzere Azerbaycan’a karşı yaklaşık 30 büyük çaplı terör hareketi gerçekleştirdi ve siviller teröristler tarafından amaç alındı.

Terörün Ermenistan’da devlet siyaseti seviyesinde desteklenmesi memleketler arası kamuoyu tarafından şiddetle kınanmalıdır. Bölgede barış ve huzurun sağlanması için Ermenistan terör siyasetine son vermelidir.Ermeni terörizminin, aşırılıkçılığının, saldırgan ayrılıkçılığının ve ırk ayrımcılığının tüm biçimleri ve tezahürleriyle, hiçbir ikili standart olmaksızın kararlı bir formda gayret edilmelidir.

Ermenistan’ın bu çeşit adımları, bu ülkenin Azerbaycan ve Türkiye ile devam eden olağanlaşma müzakerelerine ait sav ettiği ‘samimiyet’ ve ‘iyi niyeti’ önemli formda sorgulamaktadır. Barışa giden yol hata ve yanlışları daha fazla yüceltmekten değil, onları kabul etmekten geçiyor.”

Son Dakika: Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir