featured

Son Dakika! Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimleri için sabah 08.00’de başlayan oy verme süreci, Türkiye genelinde saat 17.00 prestijiyle tamamlandı.

MİLYONLARCA İNSAN SANDIK BAŞINA GİTTİ

Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim konseyinde 191 binden fazla sandık kuruldu. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için, 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık heyetleri oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme süreci 9 Mayıs’ta tamamlandı. Bulunduğu ülkede belirlenen müddette oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme süreçleri de saat 17.00 prestijiyle bitti.

YURT DIŞI OYLARIYLA BİRLİKTE SAYILACAK

Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Heyeti’nde saklanan oylar, öteki oylarla eş vakitli açılarak sayılmaya başlanacak.

SIRADA BEKLEYENLER OY VEREBİLECEK

Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, lider tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak. Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki farklı oy pusulasını tıpkı zarfa koyarak sandığa atacak. Evvel cumhurbaşkanı seçimine ilişkin oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim çeşidine ilişkin olanın geçersiz olması, oburunun geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında bugün saat 06.00’dan 00.00’a kadar alkollü içki satılamayacak, alkollü ve genel yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, cümbüş yerleri oy verme müddetince kapalı kalacak, cümbüş yeri niteliğindeki lokantalarda sadece yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla vazifeli olanlardan öteki kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, iddia ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri ortasında lakin YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve bildirimler yayınlanabilecek.

YAYIN YASAĞI 21.00’DE KALKACAK

Bütün yayınlar, saat 21.00’den sonra özgür olacak lakin YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den evvel de yayınların hür bırakılmasına karar verilebilecek. Birinci oylamada geçerli oylar ile salt çoğunluğun sağlanmaması halinde 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci oylamasına ait hazırlanan seçim takvimi işleyecek.

ÇOĞUNLUK SAĞLANAMAZSA İKİNCİ ÇEŞİT 28 MAYIS’TA

Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin salt çoğunluğu sağlayamaması halinde 28 Mayıs’ta ikinci tıp oylama yapılacak. Bunun için daha evvel YSK tarafından hazırlanan seçim takvimi işleyecek.

Yüksek Seçim Şurası Lideri Ahmet Yener.

YSK LİDERİ: OLUMSUZ DURUM KELAM KONUSU DEĞİL

YSK Lideri Ahmet Yener yaptığı açıklamada, “14 Mayıs 2023 pazar günü Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Milletvekili Genel seçimleri sonuçlanmıştır. Heyetimize şu ana kadar rastgele bir olumsuz bir durum kelam husus olmamıştır” sözlerini kullandı.

Son Dakika! Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir