featured

Son Dakika: Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez çeşidindeki ikinci durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye ortasında birçok muahede yapıldı. Mutabakatların ayrıntılarını paylaşan İrtibat Başkanlığı, “Enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sıhhat, besin, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayii, yapay zeka ve ileri teknolojiler üzere alanlarda mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Kelam konusu alanlarda imzalanan mutabakatların toplam fiyatı 50.7 milyar dolardır.” sözlerine yer verdi.

Ekonomi, yatırım ve ticari bağları geliştirmek maksadıyla Körfez cinsine çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın akabinde ikinci durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Devlet Lideri Pir Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafından resmi merasimle karşılandı. İki önderin baş başa görüşmelerinin yanı sıra heyetler ortası görüşme gerçekleştirildi.

13 DOKÜMAN İMZALANDI

Görüşmelerden hoş sonuçlar çıktı. Türkiye ile BAE ortasında pek çok alanda 50.7 milyar doları bulan mutabakatlara imza atıldı. Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün (19 Temmuz) gerçekleştirdikleri Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretleri vesilesiyle Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ortasında türlü alanlarda 13 doküman imzalanmış ve kabul edilmiştir.

“İLİŞKİLER STRATEJİK PAYDAŞLIK DÜZEYİNE ÇIKARILDI”

Bu çerçevede iki taraf, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Lideri’nin başkanlık edecekleri bir “Yüksek Seviyeli Stratejik Konsey” kurma konusunda mutabakata varmışlardır. Kelam konusu Ortak Mutabakat’la Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilgilerimiz stratejik iştirak düzeyine çıkartılmıştır.

“ANLAŞMALARIN TOPLAM MEBLAĞI 50.7 MİLYAR DOLAR”

Enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sıhhat, besin, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayii, yapay zeka ve ileri teknolojiler üzere alanlarda mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Kelam konusu alanlarda imzalanan mutabakatların toplam meblağı 50.7 milyar dolardır.”

“İLİŞKİLER EN ÜST SEVİYEDE ELE ALINACAK”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ile imzalanan ortak mutabakat metnine ait şunları söylemişti: “İmzalayacağımız ortak mutabakat metniyle bağlantılarımızı stratejik iştirak seviyesine çıkartmış olacağız. Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul düzeneğiyle bağlantılarımızın en üst seviyede tertipli halde ele alınmasını sağlayacağız.

TİCARET VE YATIRIM FORUMU DÜZENLENECEK

Anlaşmanın iş dünyamıza tanıtılması için sonbaharda İstanbul’da Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlenmesinde yarar görüyoruz. Yatırımların teşviki, güvenlik, yenilenebilir güç ve nakliyat üzere alanlarda tüzel altyapıyı sağlamlaştıralım istiyoruz.”

Son Dakika: Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir