featured

Sonunda bu da oldu! Yapay Zeka, MRI görüntülerinden beyin aktivitesini okuyabiliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japon araştırmacılar, Almanya’da geliştirilen Stable Diffusion AI modeli kullanarak, MRI imajlarından beyin aktivitesini okuyabilen bir yapay zeka modeli geliştirdi.

ORJİNALE EMSAL İMGELER ELDE ETTİ

Osaka Üniversitesi’nden Sinirbilimci Yu Takagi ve takımı, 2022 yılında Almanya’da geliştirilen bir derin öğrenme Yapay Zeka modeli olan Stable Diffusion (SD) kullanarak, MRI makinesindeyken 10.000 manzaraya kadar maruz kalan test mevzularının beyin taramalarını tahlil etti. Takagi ve araştırma ortağı Shinji Nishimoto, beyin aktivitesini okunabilir bir formata çevirmek için kolay bir model oluşturduktan sonra, Stable Diffusion, özgününe misal yüksek kaliteli manzaralar oluşturabildi.

“HAYALLERİ VE DÜŞLERİ ÇÖZME YETENEĞİMİZ YOK”

Yapay Zeka, bunu fotoğraflara evvelce maruz kalmadan ya da sonuçları oluşturmak üzere rastgele bir halde eğitilmeden yapabiliyordu. Takagi “Bu cins bir sonucu hakikaten beklemedik” dedi. Takagi, değerli adımın bu basamakta zihin okumayı temsil etmediğini vurguladı. Yapay Zeka, sırf bir kişinin gördüğü imajları üretebilir. Takagi “Bu zihin okuma değil. Maalesef araştırmamızla ilgili birçok yanlış manaya var. Hayalleri yahut düşleri çözme yeteneğimiz yok; bu çok optimist bir fikir. Fakat, alışılmış ki, gelecekte potansiyel var” dedi.

TEKNOLOJİ DEVLERİNDEN “DURDURUN” ÇAĞRISI

Ancak, bu cins bir teknolojinin gelecekte nasıl kullanılabileceği hakkındaki geniş tartışmanın bir modülü olarak, bu gelişme, Yapay Zeka’nın genel olarak oluşturduğu risklere yönelik kaygıları artırdı. Geçen ay, Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Apple’ın eş kurucusu Steve Wozniak dahil olmak üzere teknoloji başkanları, “toplum ve insanlık için derin riskler” nedeniyle Yapay Zeka’nın gelişiminin durdurulması davetinde bulundu.

KÖTÜYE KULLANILABİLİR

Takagi heyecanına karşın, makûs niyetli bireyler tarafından berbata kullanılabilir olması yahut müsaadesiz kullanılabilir olması mümkünlüğü göz önüne alındığında, zihin okuma teknolojisi konusundaki tasaların haklı olduğunu kabul ediyor. Takagi, “Bizim için kapalılık sıkıntıları en değerli şey. Şayet bir hükümet yahut kurum insanların kanılarını okuyabilirse, bu çok hassas bir mesele” dedi. Bilim insanı “Bu durumun gerçekleşmemesi için üst seviye tartışmalar olmalı” diyerek kelamlarını bitirdi.

TEKNOLOJİ DÜNYASINDA HEYECAN YARATTI

Takagi ve Nishimoto’nun araştırması, Yapay Zeka’daki süratli ilerlemelerle heyecanın doruğa çıktığı teknoloji topluluğunda büyük bir ilgi uyandırdı. Bunlar ortasında, bir kullanıcının isteklerine cevap olarak insan üzere konuşma üreten ChatGPT’nin yayınlanması da yer alıyor.

Sonunda bu da oldu! Yapay Zeka, MRI görüntülerinden beyin aktivitesini okuyabiliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir