featured

Sony PS5 satışlarının etkisiyle rekor kâr açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sony, çip bölümü ve amiral gemisi PlayStation 5 oyun konsolu satışlarının yardımıyla rekor seviyede yıllık faaliyet kârı açıkladı.

Şirket Mart ayı ile biten çeyrekte 2,92 trilyon yen beklentisine karşın 3,06 trilyon yen (22,7 milyar dolar) gelir açıkladı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik bir artışa işaret etti. Faaliyet kârı ise 124,34 milyar yen beklenirken 128,5 milyar yen olarak gerçekleşti ve aynı dönem için yüzde 7’lik bir düşüş oldu.

Sony, Mart ayında sona eren mali yılı için daha önce 1,18 trilyon yen faaliyet kârı ve 11,5 trilyon yen gelir tahmin etmişti. Şirket, rekor olan 1,21 trilyon yen faaliyet kârı ile kendi tahminini aştı.

PlayStation 5 satışları rekor kırdı

Sony tarafından yapılan açıklamada, mali yıl içerisinde 19,1 milyon PlayStation 5 konsolu satıldığı açıklanırken şirketin kendi beklentisi 18 milyonluk bir satış olacağı yönündeydi. Bu rakam, Sony’nin tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı bir önceki mali yılda satılan 11,5 milyon PS5 unitesinden daha yüksekti.

Japon devinin oyun bölümü, yıllık yıl 27’lik düşüşe rağmen 250 milyar faaliyet kârı ile yıl boyunca en büyük kâr etmenlerinden biri oldu.

Sony PS5 satışlarının etkisiyle rekor kâr açıkladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir