featured

Sosyal medya ikiye bölündü: Bu fotoğraf gerçek mi, yapay zeka mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka ile oluşturulan görseller, fotoğraf yarışlarını da karıştırdı. Acemi bir fotoğrafçı tarafından iPhone ile çekilen ve yarışa gönderilen bir görsel, “yapay zeka ürünü” üzere göründüğü için diskalifiye edildi. Fotoğrafın sahibi olan aday ise bu durum karşısında reaksiyonunu toplumsal medyadan gösterdi.

iPhone’la çekilen fotoğraf, yapay zeka üzere göründüğü için müsabakadan çıkarıldı

Suzi Dougherty tarafından çekilen fotoğraf, iki modeli ve Dougherty’nin oğluna yer veriyor. Avustralya’da düzenlenen yarışa bu fotoğraf ile katılan Dougherty, heyetten beklenmedik bir karşılık aldı. Birinci olarak fotoğrafa hayran kalan heyet üyeleri, imgenin yapay zeka tarafından üretilmiş olabileceğini söyledi.

Fotoğrafın oylamaya alınmasını reddeden heyet, Suzi Dougherty’i müsabakadan diskalifiye ettiklerini açıkladı. Kararı ise “görüntülerin siber uzaydan değil ferdî tecrübelerden gelmesi” gerektiğini söyleyerek savundular.

Bu durum karşısında yansısını toplumsal medyadan lisana getiren yarışmacı ise sonunda haklı olduğunu kanıtladı. Müsabakayı düzenleyen takım yanılgılarını kabul etti ve müsabakadan özür diledi.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda ise tam aksisi bir durum yaşanmıştı. Bilgisayar araçları kullanılarak oluşturulan bir görsel, Dünya Fotoğraf Örgütü tarafından düzenlenen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin birincisi olmayı başarmıştı.


Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ni kazanan fotoğraf

Fotoğraf müsabakalarında yapay zekanın kullanımı gittikçe artıyor. Bundan ötürü hangi fotoğrafların kabul edilebilir olup olmadığını belirlemek gerekiyor. Sırf heyet üyelerine güvenmek artık kâfi değil üzere duruyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Sosyal medya ikiye bölündü: Bu fotoğraf gerçek mi, yapay zeka mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir