featured

Steam Ağına Bağlanılamıyor sorunu nasıl çözülür?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Steam, dünyanın en büyük dijital oyun platformu pozisyonunda. Neredeyse her oyuncunun kayıtlı olduğu bu platformda kullanıcılar, bazen “Steam ağına bağlanılamıyor” kusuruyla karşılaşabiliyor. Neyse ki bunun için uygulayabileceğiniz birtakım tahlil yolları var. İşte “Steam Ağına Bağlanılamıyor” sorunu için tahlil yöntemleri…

“Steam Ağına Bağlanılamıyor” sorunu çözümü!

Bu sorun genel olarak yoğunluktan kaynaklanıyor ve uzun bir mühlet giderilemiyor. Çünkü bu kusur ile ilgili şikayetler, bilhassa indirim devirlerinde hayli artıyor. Münasebetiyle, öncelikle kusurun sizden kaynaklı olup olmadığını öğrenmenizde yarar var. O halde “Steam Ağına Bağlanılamıyor” sorunu için tahlil sistemlerine geçelim.

1. Formül: Steam’i yönetici olarak çalıştırın

Steam, bazen art planda yürüttüğü birtakım süreçler için yönetici müsaadesine gereksinim duyabiliyor. Bu nedenle programı yönetici olarak çalıştırmanız gerekebilir. Bunun için Windows işletim sisteminde aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

  1. Steam kısayolunun üzerine sağ tıklayın.
  2. “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
  3. Üstteki sekmelerden “Uyumluluk” kısmına geçiş yapın.
  4. “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğini tikli hale getirin.
  5. Kaydedip çıkın.

2. Usul: VPN’i kapatın

VPN, internet trafiğinizi şifrelediği ve IP adresinizi gizlediği için internetinize yük bindirir. Bu da haliyle Steam için ayrılan bant genişliğini azaltır ve bağlanmanızı zorlaştırır. Bu sebepten dolayı VPN’i kapatarak “Steam ağına bağlanılamıyor” sıkıntısını çözebilirsiniz.

3. Usul: Antivirüsü devredışı bırakın

Antivirüs programınız, Steam’in evraklarını taradığı sırada kuşkulu bir belge algılayabilir. Sonrasında ise güvenliğiniz için bağlanmanızı engelleyebilir. Antivirüsünüz Steam belgelerini taramasını devredışı bırakabilir yahut yazılımı büsbütün kapatabilirsiniz.

4. Sistem: Virüs taraması yapın

Bilgisayarınızda olabilecek bir virüs, ağ trafiğinizi etkileyebilir. Bilhassa oyun istemcisi üzere belli uygulamaların internete erişimini engelleyebilir. Bunun sonucunda ise Steam’e bağlanılamayabilir. Sağlam bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarınıza virüs taraması yapabilirsiniz.

5. Prosedür: Steam’i silip, yine yükleyin

Yukarıdaki tahlil yollarını denemenize karşın sorun hala çözülmediyse, son deva olarak Steam’i silip yine yükleyebilirsiniz. Bu durumda uygulamanın tüm belgeleri kaldırılacağı için, yeni bir başlangıç yapmış olursunuz. Steam’i sildiğinizde, bilgisayarınıza indirdiğiniz tüm oyunların da silineceğini hatırlatmakta yarar var.

Peki sizler bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Üstteki tahlil prosedürlerinden hangilerini denediniz? Fikirlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Steam Ağına Bağlanılamıyor sorunu nasıl çözülür?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir