featured

Tabeladaki rakam keyif kaçıracak! Benzin, motorin ve oto gaza bu gece KDV zammı geliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim sonrası dolar kurundaki artış nedeniyle süratle yükselen akaryakıt fiyatlarına bu gece Katma Paha Vergisi (KDV) artırımı geliyor. Kesim kaynaklarının verdiği bilgiye nazaran, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı akaryakıtta 40 kuruş, motorinde 38 kuruş, oto gazda (LPG) 15 kuruş zamlanacak. Bu geceki artırımla birlikte akaryakıtın litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 26,65 TL’ye, Ankara’da 27,13 TL’ye, İzmir’de 27,16 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 25,20 TL’ye, Ankara’da 25,67 TL’ye, İzmir’de 25,79 TL’ye yükselecek.

BENZİNE 40 KURUŞ, MOTORİNE 38 KURUŞ ARTIRIM GELİYOR

Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt eserlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmesine ait karar bu gece yürürlüğe giriyor. Yaşanacak gelişmeyle birlikte bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı akaryakıtta 40 kuruş, motorinde 38 kuruş, oto gazda (LPG) 15 kuruş zamlanacak.

ÖTV ARTIRIMI DA GELECEK

Akaryakıt eserlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında artırım gelmesini öngören teklifi bu hafta başında Meclis’e sunulmuştu. Teklifin yasalaşmasının akabinde akaryakıt eserlerine bir de ÖTV artırımı gelecek.

TEKLİF ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YASALAŞACAK

2023’ün birinci altı ayında üretici enflasyonu yüzde 14,82 oldu. Şu an litrede akaryakıtta 2,5 TL, motorinde ise 2,06 TL maktu ÖTV alınıyor. Bu ÖTV’ye bir de yüzde 18’lik KDV uygulanıyor. Teklifin önümüzdeki günlerde yasalaşmasının akabinde bir litre akaryakıtta maktu ÖTV 2,9 TL’ye yükselecek. KDV de eklendiğinde akaryakıtta litre başına yaklaşık 43 kuruş artırım olacak. Motorinde ise 37 kuruşluk artırım gündeme gelecek.

YENİ FİYATLAR NE OLACAK?

Bu geceki artırımla birlikte akaryakıtın litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 26,65 TL’ye, Ankara’da 27,13 TL’ye, İzmir’de 27,16 TL’ye yükselecek. Artırımla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 25,20 TL’ye, Ankara’da 25,67 TL’ye, İzmir’de 25,79 TL’ye yükselecek.

Tabeladaki rakam keyif kaçıracak! Benzin, motorin ve oto gaza bu gece KDV zammı geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir