featured

Tahıl Koridoru Anlaşması’nı uzatmayan Rusya’dan dikkat çeken karar: Ukrayna limanına giden her gemi askeri sayılacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı uzatmayan Rusya, bu geceden itibaren Ukrayna limanlarına giden tüm gemileri potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak değerlendireceğini açıkladı.

TÜM GEMİLER, “POTANSİYEL ASKERİ YÜK TAŞIYICISI” OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK

Rusya Savunma Bakanlığı, bu geceden itibaren Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri yük taşıyıcısı” olarak değerlendirileceğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, tahıl mutabakatının sona erdiği ve Karadeniz’deki insani koridorların azaltıldığı belirtildi.

BU GECEDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Bu kapsamda, Ukrayna limanlarına giden gemilere yönelik Rusya tarafından alınan kararın aktarıldığı açıklamada, “20 Temmuz 2023 saat 00.00’dan itibaren, Karadeniz’den Ukrayna limanlarına giden tüm gemiler potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak pahalandırılacak.” tabirine yer verildi.

“BAZI BÖLGELER SEYRÜSEFER İÇİN SÜREKSİZ OLARAK TEHLİKELİ İLAN EDİLDİ”

Açıklamada, “Buna nazaran, bu çeşit gemilerin ülkeleri de Ukrayna ihtilafında Kiev rejimi tarafında yer almış kabul edilecek. Karadeniz’in kuzeybatısı ile güneydoğusunda memleketler arası sularda bulunan kimi bölgeler de seyrüsefer için süreksiz olarak tehlikeli olarak ilan edilmiştir.” denildi.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle besin konusunda yaşanan krizin çözülmesine yönelik Türkiye’nin diplomatik eforlarıyla geçen yıl temmuz ayında Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olarak İstanbul’da “Müşterek Uyum Merkezi” kuruldu. Tahıl eserlerinin inançlı transferi buradan takip edilmeye başlandı. Dünya genelinde besin krizi yaşanmasının önüne geçme emeliyle varılan mutabakat, yalnızca Ukrayna limanlarındaki gemilerin ayrılmasını değil, birebir vakitte İstanbul’da denetimi yapılan gemilerin Ukrayna’ya tahıl sevkiyatını da kapsıyordu. Mutabakat bugüne kadar 3 sefer uzatılmıştı.

Kaynak: AA / Emre Gürkan Abay – Dünya
Tahıl Koridoru Anlaşması’nı uzatmayan Rusya’dan dikkat çeken karar: Ukrayna limanına giden her gemi askeri sayılacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir