featured

Tarlada çalışan adam, küreği toprağa vurunca gözlerine inanamadı! Resmen altın fışkırdı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinde ismini açıklamayan bir adam, kendi mısır tarlasında, Amerikan İç Savaşı periyoduna ilişkin 700’den fazla altın sikke bulduktan sonra büyük bir servete kavuştu.

“BUGÜNE KADAR GÖRDÜĞÜM EN ÇILGINCA ŞEY”

İsmi ve yeri açıklanmayan adam, bir görüntüde nefes nefese altın sikkeleri topraktan çıkarırken, “bu bugüne kadar gördüğüm en çılgınca şey” dedi

SADECE BİR TANESİ 100 BİN DOLARDAN FAZLA FİYATA SATILMIŞTI

“Büyük Kentucky Hazinesi” olarak isimlendirilen bu keşif, şimdi tam olarak değerlendirilmiş değil lakin içerisinde 1863 yılına ilişkin $20 Altın Liberty sikkesi de bulunuyor. Bu sikkelerden bir tanesi daha evvel bir müzayedede 100.000 dolardan fazla bir fiyata satılmıştı.

ZENGİNLER SERVETLERİ SAKLAMAK ZORUNDA KALMIŞTI

Kentucky, Amerikan İç Savaşı sırasında bir hudut eyaletiydi ve başlangıçta tarafsız olduğunu ilan etti. Birçok savaşın yaşandığı bu eyalette, belgisiz gelecek, birçok varlıklı sakini pahalı eşyalarını saklamaya sevk etti. Kentucky’nin tarafsız pozisyonu, sahiplerinin muhtemelen kuzeyle ilgili işleri gizlemek istediğini ve Konfederasyon baskınlarından sakınmak isteyebileceğini gösteriyor.

“KARİYERİMİN EN KIYMETLİ ANIYDI”

Sikke uzmanı Jeff Garrett, keşfi doğrulamak için çağrıldı. Garrett, “Büyük Kentucky Hazinesi’ni inceleme fırsatı, mesleğimin en değerli anlarından biriydi” dedi. “700’den fazla altın dolarların çarpıcı ölçüsü, İç Savaş periyodu sikke koleksiyonunun neredeyse bir vakit kapsülünü oluşturuyor.”

Hazine, artık Greta Kentucky Hazinesi’nden geldiğini belgeleyen bir sertifika etiketi ile ferdî sikkeleri satan GovMint şirketi tarafından alındı.

Tarlada çalışan adam, küreği toprağa vurunca gözlerine inanamadı! Resmen altın fışkırdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir