featured

Teknoloji artık onlara emanet: Sektöre yön verecek bakanlar!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz ay Türkiye’de Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Bunun sonucunda Recep Tayyip Erdoğan seçimi kazandı ve bugün mazbatasını alarak 12. Cumhurbaşkanı olarak tekrar koltuğa oturdu. Çabucak akabinde da yeni kabine listesi paylaşıldı. Biz de önümüzdeki 5 yıl (planlanan) Türkiye’nin teknoloji bölümüne istikamet verecek bakanları sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’nin teknoloji dalında kimler rol oynayacak?

https://twitter.com/hakki_alkan/status/1665076719768698881

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır kimdir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, geçtiğimiz 5 yıl boyunca Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olarak vazife yaptı. Alışılmış öncesinde de ismini sıkça duyduk. Çünkü 2016 yılında T3 Vakfı’nın kurulmasının (kurucularından) akabinde 2018’e kadar idare konseyi başkanlığı vazifesini üstlendi.

Bakan Kacır tıpkı vakitte Teknofest aktifliğinin ortaya çıkmasında da büyük rol oynadı. Kendisi birinci olarak 2018’de gerçekleştirilen havacılık uzay ve teknoloji odaklı olan Teknofest’in de kurucuları ortasında yer alıyor. Bu süreçte TEKNOFEST İcra Heyeti Başkanlığı misyonunu de yürüttüğünü belirtelim.

2018 sonrasında ise Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı vazifesini üstlendi. Geride bıraktığımız 5 yıllık süreçte de Ulusal Teknoloji Atağı ve stratejik dönüşüm siyasetlerinden sorumluydu. Bu kapsamda Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, Ulusal Teknoloji Genel Müdürlüğü, Türk Patent ve Marka Kurumu, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı ve Türkiye Bilimler Akademisi çalışmalarının uyumunu yürüttü.

Tüm bunların yanı sıra son yıllarda giderek popülerleşen yazılım kesiminde de ismini duyurmayı başardı. Birçok yatırım-teşvik programının yanı sıra Türkiye Açık Kaynak Platformu’na ve bu platform kapsamındaki 42 Yazılım Okulları’nın kurulmasına öncülük etti. Ek olarak Togg’un hayata geçmesinde de büyük rol oynadı.

Kısaca Mehmet Fatih Kacır’ın eğitim hayatından da bahsedecek olursak; İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 2003’te üniversite giriş imtihanında Türkiye 12.si oldu ve Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmına girdi. Yüksek tahsilini 2008 yılında tamamladı. Üniversite yıllarında öğrenci temsilciliği yaptı. Disiplinlerarası araştırmalara ve proje idaresi eğitimlerine öncülük etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu kimdir?

23 Temmuz 2018’den beri Karayolları Genel Müdürü vazifesini üstlenen Abdulkadir Uraloğlu, bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği kısmından 1988’de mezun olan Uraloğlu, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin fiber altyapı ve 5G geçiş sürecinde büyük rol oynayacak.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir?

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği kısmından mezun. Yüksek lisansını, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinin iktisat alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den milletlerarası bağlar alanında tamamladı.

Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer sistem bilimleri kısmının güç iktisadı ve siyaseti alanında yaptı. Yakın tarihte ise 2010-2016 yılları ortasında Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Konsey Üyeliği, sonrasında 2016-2018 yılları ortasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlgiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü yaptı.

Özel kesimde ise güç idaresi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Alparslan Bayraktar, Güç Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Güç Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yaptığı için ismini sıkça duyurdu. Ek olarak, halihazırda Dünya Güç Kurulu Türkiye Başkanlığını vazifesine de devam ediyor.

Teknoloji artık onlara emanet: Sektöre yön verecek bakanlar!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir