featured

Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlarsınız?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son günlerdeki kapalılık ihlalleri ve bilgi sızıntılarının akabinde herkesin aklında “acaba telefonum dinleniyor mu?” üzere sorular belirmeye başladı. Birçok kullanıcı telefonunun dinlenip dinlenmediğini anlamanın bir yolu olduğunu düşünmese de aslında bunu anlamak çok kolay. Aşağıda bahsedeceğimiz adımları takip ederek siz de telefonunuz dinlenip dinlenmediğini anlayabilirsiniz. İşte 2023 şimdiki “Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlarsınız?” listemizin detayları…

Telefonum dinleniyor mu? Telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım? 2023 güncel

Bir kent efsanesine nazaran cep telefonunuza #31#3111 yazıyorsunuz ve akabinde kendi numaranızı yazıyorsunuz. Aradığınızda şayet karşı taraftan bir ses gelmiyor içiniz rahat olsun telefonunuz dinlenmiyor demek. Lakin bunun bir kent efsanesi olduğunu unutmayın. Yani bu türlü bir şey yok. Birazdan vereceğimiz adımlarla hakikaten telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini anlayabilirsiniz.

1 – Casus yazılımlara dikkat edin!

Cep telefonunuzun dinlenmesi 2 halde mümkündür. Bunlardan birincisi casus yazılımlar aracılığı ile dinleme yapılması. Birtakım casus yazılımları telefonunuzun içeriğini taradığınızda fark etmeniz mümkündür. Ancak kimileriyse hakikaten düzgün formda kamufle edilmiş olabilir. Bu yüzden en garanti yol telefon faturanızın ayrıntısına girip SMS’leri denetim etmeniz.

Bu yazılımlar telefonunuzu dinlemeye başlamadan evvel farklı numaralara yahut aygıtlara SMS gönderir. Bu SMS’in iletilmesi akabinde telefonunuz dinlenmeye başlar. SMS’ler telefonunuzun iletiler kısmında gözükmeyecektir. Ancak telefon faturanızın ayrıntılarını incelediğinizde kimlere hangi SMS’lerin ne vakit gönderildiğini görebilirsiniz. Şayet garip yahut bilmediğiniz bir numaraya SMS gönderimi yapılmışsa dikkat! Telefonunuz dinleniyor olabilir.

2 – Şebeke servislerine dikkat edin!

Telefonunuzun dinlenebilmesinin ikinci yolu ise şebeke servisleri üzerinden gerçekleşmektedir. Bu daha çok yasal yollardan alınmış müsaadeler ile yapılacaktır. Yani devlet kurumlarından çıkacak mahkeme kararları ile telefonunuzu dinlenecektir. Bu biçimde dinlenip dinlenmediğinizi anlamanın maalesef bir yolu yoktur.

Bu üslup dinlemelerin genelde telefonun çok ısınması, sesin karşı tarafta yankı yapması yahut bir anda çizgilerin kesilmesi vb. belirtileri olduğu söylenir. Lakin bunların hepsi yalnızca şehir efsaneleridir. Şebeke üzerinden yapılan telefon dinlemelerini sizin anlamanızın rastgele bir yolu yoktur.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlarsınız?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir