Telegram vs Signal müsabakası: Hangisi daha yeterli?

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’a gelen bir güncelleme ve beraberinde getirdiği yeni kullanıcı kontratı sebebiyle, pek çok kişi bu uygulamayı kullanmama kararı aldı. Haliyle pazarda bulunan öbür alternatif iletileşme platformlarına bakmaya başladı. İşte tam olarak bu noktada Telegram ve Signal isimleri ön plana çıktı.

Telegram’ı halihazırda pek çok kişinin etkin bir formda kullandığını biliyoruz. Hatta WhatsApp’a kıyasla beraberinde getirdiği yeni özellikler sebebiyle iş dünyasında da epeyce tanınan bir hal alıyor. Lakin Signal bu öteki iki uygulamaya nazaran nispeten daha az biliniyor. Fakat bu platform ABD başta olmak üzere, ismini her geçen gün üst sıralara çekmeyi başarıyor.

Telegram ve Signal özellikleri

Güvenlik kelam konusu olduğunda pek çok kişi Signal’i açık orta kazanan ilan ediyor. Başlangıç ​​olarak, tüm iletileri varsayılan olarak uçtan uca şifreliyor. Bu, siz ve sohbet ettiğiniz şahıslar dışında hiç kimsenin iletilerinize erişemeyeceği manasına geliyor. Buna karşılık Telegram, sadece kimi iletileri ve sesli aramaları uçtan uca şifrelemeye sahiptir. Geri kalanlar potansiyel olarak Telegram çalışanları, kolluk kuvvetleri ve öbürleri tarafından görülebilir.


Signal Desktop

Signal’in açık kaynaklı şifreleme protokolü herkesin görebileceği ve herkesin inceleyebileceği formda mevcuttur. Bu da kusurların süratli bir biçimde bulunup düzeltilebileceği manasına gelir. Hatta şifrelemesi WhatsApp tarafından da kullanılır. Şifreli Bilinmeyen Sohbetleri için Telegram, istemci tarafında açık kaynaklı olan kendi MTProto 2.0 protokolünü kullanıyor.

Pek çok bilgi güvenliği uzmanı, Telegram’ın şifreleme teknolojisinin Signal’e göre sonlu bir geçmişe sahip olduğunu belirtiyor. Doğal yeniden de MTProto 1.0’dan daha inançlı olduğu konusunda fikir birliği var. Ayrıyeten, Aralık 2020’de yayınlanan bir akademik araştırma makalesi, Telegram’ın MTProto 2.0 protokolünü tahlil ederek temelde sağlam olduğunu öne sürdü. Ama bu protokol paketini mutlaka inançlı kabul etmek için daha fazla araştırmaya gereksinim duyulduğunu ekledi.


Telegram Desktop

Signal, kullanıcıları hakkında Telegram’dan çok daha az data topluyor. Örneğin, ekseriyetle sadece hesabınızı oluşturduğunuz tarihi ve en son ne vakit bağlandığınızı saklıyor. Telegram’ın meta dataları, IP adresinizi (ve sonuç olarak konumunuzu) ve ayrıyeten kiminle ve ne vakit konuştuğunuzu içerebilir.

Yani yetkililer servis sağlayıcısının tesislerine arama buyruğuyla geldiklerinde bu datalar değerli bir hal alabilir. Ayrıyeten, Signal sohbetlerini öbür bir kişinin numarasını yazarak başlatabilirsiniz. Ama Telegram’ın rastgele birine ileti gönderebilmeniz için şahıslarınıza erişmesi gerekiyor.


Telegram arayüz

Bu nokta da birilerinin teknolojiyi kullanarak özel konuşmaları gözetlemesinden telaş duyanlar için Signal bir defa daha daha âlâ bir seçim olduğunu kanıtlıyor. Üstelik şirket kar maksadı gütmeyen bir vakfa ilişkin. Lakin Telegram’ın kurucuları, ülkenin en tanınan toplumsal ağı olan VK’yı da yaratan Rus milyarderler Pavel ve Nikolai Durov’dur. Kardeşler artık Rusya’da yaşamıyorlar ve şirketleri Londra’da, lakin birçok merkezi operasyon Dubai’de sürüyor.

Signal ve Telegram için aygıt dayanağı ve kullanım kolaylığı

Telegram, Windows Phone takviyesinin yanı sıra bir Chrome tarayıcı uzantısı ve büsbütün web tabanlı bir seçenek ile bu kategoride avantajı elinde tutuyor. Öte yandan hem Signal hem de Telegram iOS, MacOS, Android, Windows ve Linux platformlarında bulunuyor.


Signal arayüz

Her iki uygulama için de yükleme süreci nispeten kolay. Tercih ettiğiniz platform için yazılımı indirin, telefon numaranızı kullanarak kaydolun ve SMS ile gelen doğrulama kodunu girin. Doğal birtakım durumlarda Telegram kod göndermek yerine arama da yapabiliyor.

Bu süreçten sonra kullanıcı bilgileri kısmına geçebilirsiniz. Bu noktada profilinizi tamamlamak için bir isim girmeniz gerekiyor. Lakin gerçek isminizi kullanmanıza gerek yok. Örneğin bir takma isim yahut emoji de kullanabilirsiniz. Ayrıyeten bireylerinize erişim üzere uygulama müsaadelerini aktifleştirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır.

Telegram ve Signal genel kıyaslaması

  • Ferdi iletiler

Signal’in ferdi iletileri varsayılan olarak uçtan uca şifrelenirken Telegram’ın temel teğe bir sohbetleri şifrelenmez. Telegram’daki iletişimlerinizi platformun kendisinden korumak istiyorsanız, bir Saklı Sohbet başlatmanız gerekir.

  • Küme sohbetleri

Her iki platform da küme iletileşme seçeneği sunuyor. Şifrelemeyse yeniden yalnızca Signal’de bulunuyor. Ama bu noktada Telegram’ın büyük bir avantajı mevcut. Sinyal kümeleri 1.000’e kadar kullanıcı içerebilirken, Telegram 200.000’e kadar küme üyesine müsaade veriyor.

  • Sesli ve imajlı aramalar

Her iki platform da sesli ve imajlı arama özelliklerine sahip. Signal’in şifreli aramaları küme içerisinde 40 kullanıcıya kadar takviye sunuyor. Telegram ise uçtan uca şifreli ve teğe bir imajlı aramanın yanı sıra, büyük kümelerin üyelerin gelip gidebileceği konuşmalar yapmasına imkan tanıyan bir sesli sohbet özelliğine sahip. İstemci aygıttan sunucuya şifreleniyor. Lakin uçtan uca şifreleme yapmıyor.

  • Kaybolan bildiriler

Rastgele bir ferdi yahut küme sohbetindeki Signal bildirileri beş saniye ile bir hafta ortasında kaybolacak halde ayarlanabilir. Telegram ise sadece Zımnî Sohbetler için değil, tıpkı vakitte olağan sohbetler için de misal bir kendi kendini imha etme seçeneğine sahiptir. Ayrıyeten Signal’in fotoğraflarda ve görüntülerde yüzleri gizlemenize imkan tanıyan bir imaj bulanıklaştırma aracı olduğunu da belirtelim.

Telegram, tecrübenizi şahsileştirmek için çok daha fazla seçeneğe sahip. Bu nedenle bu kategoride başkandır. Yazı tipi, boyutu ve renk temaları etrafında ayarlayabileceğiniz, emoji, animasyon ve bildirimler de dahil olmak üzere bir sürü ayar mevcut.

Tıpkı anda birden fazla müzik evrakı gönderir ve bunları yerleşik medya oynatıcısında başlatırsanız, uygulama çalma listeleri oluşturacaktır. Yakındaki Şahıslar ile anketler ve testler yapabilir, fotoğrafları ve görüntüleri düzenleyebilir ve fizikî olarak size yakın olan öbür kullanıcıları görüntüleyebilirsiniz.

Signal, kısa mühlet evvel animasyonlu çıkartmalar sunmasına ve mevcut emojilerine eklenmesine karşın, temel metin, medya ve sesli iletileri inançlı bir biçimde göndermeye odaklanan çok daha kolay bir uygulamadır. Genel olarak, platformda gezinmek kolaydır ve tecrübenizden en uygun formda yararlanmak için çok fazla özelleştirme yapmanıza gerek kalmaz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın