featured

TFF binasına silahlı saldırı davasında Cüneyd Uslu 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), Riva’daki merkez binasına 1 Eylül’de düzenlenen silahlı taarruza ait yargılanan sanıklardan Cüneyd Uslu 7 yıl 6 ay mahpusla cezalandırılırken, başka sanık beraat etti. Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanıklar Cüneyd Uslu ve Oğuzhan Güneysu katıldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu. Mahkeme lideri, sanık Cüneyd Uslu’nun avukatının, müşteki Türkiye Futbol Federasyonunun ziyanı olan bin 700 lirayı giderdiğine dair banka dekontunu belgeye sunduğunu tutanağa geçirdiğini belirterek, açık yargılamaya devam etti.

CÜNEYD USLU BERAATİNİ İSTEDİ

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanık Cüneyd Uslu’nun, “zincirleme biçimde silahla tehdit” kabahatinden 2 yıl 6 aydan, 8 yıl 9 aya kadar, “mala ziyan verme” kabahatinden da 2 aydan 1 yıl 6 aya kadar mahpus cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada, öbür sanık Oğuzhan Güneysu hakkında ise beraat tarafında karar verilmesi istendi. Müştekilerin vekilleri duruşmada, mütalaaya katılmadıklarını tabir ederek, sanıkların en üst cezadan cezalandırılmalarını heyetten talep etti. Son kelamı sorulan sanık Cüneyd Uslu, kimseyi tehdit etmediğini ve kimseyi öldürmeye teşebbüste bulunmadığını söyleyerek, beraatını istedi.

7 YIL 6 AY MAHPUS CEZASINA ÇARPTIRILMASINA HÜKMEDİLDİ

Diğer sanık Oğuzhan Güneysu ise olayda kullanılan silahı eline bile almadığını anlatarak, beraat talebinde bulundu. Duruşmayı karara bağlayan heyet, sanık Cüneyd Uslu hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” hatasından dava açıldığını, ancak sanığın aksiyonunun “zincirleme halde birden fazla şahsa silahla tehdit” hatasını oluşturduğunu belirtti. Sanığın üstte belirtilen cürümden ve “ruhsatsız silah taşıma” kabahatinden toplam 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmasına oy çokluğuyla hükmedildi. Öteki sanık Oğuzhan Güneysu’nun üzerine atılı olan hatalardan beraatına karar verildi.

ALKOLLÜ OLDUĞU HALDE HAVAYA ATEŞ ETTİĞİ BELİRTİLDİ

Heyette bulunan üye yargıçlardan biri ise, Cüneyd Uslu için verilen karara muhalefet şerhi koydu. Hakimin koyduğu şerhte, her ne kadar sanık Cüneyd Uslu hakkında, “silahla tehdit” ve “ruhsatsız ateşli silah ve mermi taşıma ve bulundurma” cürmünden cezalandırılmasına dair karar tesis edilmiş ise de sanık Cüneyd Uslu’nun, federasyon idare şurası üyeleri ya da lideriyle ortalarında rastgele bir hasımlık ve alaka olmadığı, olay günü sanığın federasyon binasının karşısında 250 metre aralıkta bulunan yüzen konutta alkollü olduğu halde havaya ateş ettiği belirtildi.

KARARA MUHALEFET ŞERHİ KOYULDU

Şerhte, 12 mermiden 3’ünün federasyon binasına isabet ettiği olayda sanığın “silahla tehdit” kastıyla hareket etmediği, bu suretle aksiyonunun “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” kabahatini oluşturduğu ve sanığın hareketinin seri yargılama tarzına tabi olduğu anlaşıldığından, evrakın bu tarafta süreç yapılmak üzere İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Seri Muhakeme Ofisine gönderilmesine karar verilmesini belirterek, karara muhalefet şerhi koydu.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca kabul edilen fezlekede, TFF’nin Riva’daki merkez binasına 1 Eylül’de düzenlenen silahlı atağa ait sanıklar Cüneyd Uslu ve Oğuzhan Güneysu’nun, 19 müştekiye yönelik “kasten adam öldürmeye teşebbüs” cürmünden farklı başka 9’ar yıldan 15’er yıla kadar olmak üzere, toplam 171’er yıldan 285’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep edilmişti. Sanıkların “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma yahut taşıma yahut bulundurma” hatasından da farklı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus ve 30 günden 100 güne kadar isimli para cezasına çarptırılması istenmişti.

TFF binasına silahlı saldırı davasında Cüneyd Uslu 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir