featured

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ilk kez savunma yaptı: Kimseyi dolandırmadım, bana kumpas yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırmızı bültenle aranırken 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanan kripto para borsası Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer‘in, Türkiye’ye iadesine karar verilmişti. Faruk Fatih Özer, 20 Nisan’da Türkiye’ye getirildi. Hakkında 40 bin 564 yıla kadar mahpus cezası istenen Faruk Fatih Özer 23 Nisan’da çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

AYLIK GELİRİNİ HATIRLAMADIĞINI SÖYLEDİ

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Faruk Fatih Özer’in de ortalarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına Özer ve 5 sanık tutuklu bulundukları cezaevinden getirildi. Kimi müştekiler avukatlarıyla salonda hazır bulundu. Özer kimlik tespitinde bekar olduğunu, lise mezunu ve şu an işsiz olduğunu söz etti. Daha evvelki işinin sorulması üzerine Özer, şirket yönettiğini ve aylık gelirini hatırlamadığını söyledi. Özer savunmasını daha evvel hazırladığı metini okuyarak yapacağını belirtti.

“BEN KİMSEYİ DOLANDIRMADIM BANA KUMPAS YAPILDI”

Faruk Fatih Özer savunmasına Thodex sitesinin nasıl kurulduğundan bahsederek başladı. Özer, “Medyada ve iddianamede yer alan tezler asılsızdır. Ben kimseyi dolandırmadım. Bana kumpas yapıldı. Ben bir şirket kurmuştum ve şirketim hacklendi. E-ticaret yaparak ticaret hayatıma bu formda başladım. Birinci kuruluş hedefimiz e-ticaret yapmaktı. E-ticaretle uğraştığım için kripto para dikkatimi çekti. Sonrasında toplumsal etrafım sayesinde çıkar elde edeceğimi gördüm ve şirketi bu tarafa çevirdim. Bünyeme kattığım yazılımcılarla taşınabilir süreçlere başladım. Kripto para borsası kurmak için tüm hayatım dijital dünyayla iç içe girdi. Rakip şirketlere de baktığımda eksik olduklarını fark ettim ve bu alanda büyümeye karar verdim. Şirketimdeki yazılımcılarla birlikte yazılımcı şirkette yaptığım satın alma mukavelesini sunuyorum.

“KULLANICILARA AYDINLATMA METNİ SUNULUYORDU”

14.09.2017’de Şişli’de bir coin şirketi 100 bin lira ödenmiş sermaye ile kurdum. İstanbul Ticaret Odası’ndan aldığım dokümanımı de sunuyorum. Thodex sitesine giren kullanıcılara aydınlatma metni sunuluyordu. Siteye üye olan bireylerin kimlik bilgileri ve istenilen görselle birlikte kişinin gerçek kişi mi olduğu belirleniyordu. Sitenin alım satımı sitenin art planındaki sistemden yapılıyordu. Kullanıcılar satın alma ve satma süreç komutu verdiğinde sistem liste sırasına alır, akabinde her süreçte kurul parası alırdı” dedi.

Özer savunmasının devamında sitenin art plandaki departmanların nasıl çalıştığını da anlattı. Faruk Fatih Özer sanıklardan Cem, Ergün ve Can’ın şirket üzerinde karar alma yetkilerinin olmadığını vurguladı.

“ŞİRKETİN BENDEN ÖTEKİ YETKİLİSİ YOKTUR”

Özer, ‘Şirket üzerinde alınan tüm kararlar bana aittir. Ablam Serap Özer’in şirkette rastgele bir yetkisi yoktu. Şirketin benden öbür yetkilisi yoktur. Thodex’in bankayla olan süreçleri otomatik olarak yapılıyordu. Şirket üzerinde yapılan süreçleri bankalara excel tablosu formunda her hafta kendim denetim ederek gönderiyordum. Güvenlik açığı olmaması için bunu yalnızca ben yapıyordum. Çalışanlarımın 2 yıldır tutuklu olmasının hukuk sistemimizde kara bir leke olarak hatırlanmasını istiyorum” diye konuştu.

Özer’in savunması sırasında mahkemeye çizgi sinema karakterlerinden oluşan görsel tablo sunması üzerine mahkeme lideri bu görsellerin savunmaya katkısının olmayacağını söyleyerek bir daha bu biçimde görsel gösterememesini tavsiye etti. Özer tavsiyesi için mahkeme liderine teşekkür ederek savunmasını okumaya kaldığı yerden devam etti.

21 SANIĞIN 40 BİN YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYOR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 21 sanığın ‘Suç işlemek maksadıyla örgüt kurma ve yönetme’, ‘Bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ ve ‘Tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı ve cürümden kaynaklanan malvarlığı bedellerini aklama’ cürümlerinden toplamda 12 bin 164 yıldan 40 bin 564’er yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İktisat
Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ilk kez savunma yaptı: Kimseyi dolandırmadım, bana kumpas yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir