featured

Ticaret Bakanlığı’ndan yönetmeliğe uymayan oto bayilerine 35 milyon TL ceza

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı otomotiv kesiminde yapılan kontrollere ve düzenlemelere ait açıklamada bulundu. Otomotiv dalında meydana gelen arz ve talep dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara karşı bakanlığın birinci günden itibaren gerekli önlemlerin alınması emeliyle azami itina ve hassasiyet gösterildiği belirtilen açıklamada “Bu kapsamda, Bakanlığımızca birinci olarak, otomotiv piyasasında ortaya çıkan çok ve adil olmayan fiyat artışlarının ve stokçuluğun önüne geçilmesi gayesiyle kamuoyunda 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi olarak bilinen pazarlama ve satış kısıtlamasına ait düzenleme yapılmıştır.” denildi.

35 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Açıklama şu formda devam etti: “Söz konusu kısıtlama kapsamında Bakanlığımızca gerçekleştirilen kontroller sonucunda, bugüne kadar araba yetkili bayi ve oto galerilere toplam 35 Milyon 110 Bin 527 TL idari para cezası uygulanmıştır.

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Ayrıca, Bakanlığımızca stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen kontroller sonucunda Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi tarafından otomotiv bayilerine bugüne kadar toplam 8 Milyon 292 Bin 360 TL fiyatında idari para cezası uygulanmıştır. Bununla birlikte, birinci tescil motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden araba yetkili bayilerinin, tüketicilerin sıfır taşıtlara ulaşmasını zorlaştırıcı faaliyetlerinin engellenmesini temin etmek emeliyle, 6 Mayıs 2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte tekrar bir değişiklik yapılmıştır.

“1 YIL BOYUNCA YETKİ EVRAKI VERİLMEYECEK”

Yapılan değişiklikle, birinci tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan araba yetkili bayilerinin taşıt satışından kaçınması, taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi, müşteriyi aksesuar almaya yahut takas yapmaya zorlaması ya da takas fiyatını piyasa fiyatının kıymetli ölçüde altında belirlemesi üzere tüketicinin birinci tescil motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştırıcı faaliyetlerde bulunması halinde, bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki evraklarının iptal edileceği ve bu işletmelere bir yıl mühletle yetki evrakı verilmeyeceği düzenlenmiştir.

“BAKANLIĞIMIZ TEYAKKUZ HALİNDEDİR”

Bu düzenleme uyarınca, geçtiğimiz Mayıs ayı içinde Bakanlığımızca yapılan kontroller sonucunda;

Ankara’da bir yetkili bayinin taşıtın liste fiyatının üzerinde elden ödeme talep ettiği, Bursa’da bir yetkili bayi ile Adana’da bir yetkili bayinin iki farklı şubesinin müşterileri aksesuar almaya zorladığı tespit edilmiş ve bu bayilere toplam 17 Milyon 834 Bin 400 TL idari para cezası uygulanmıştır. Bununla birlikte, kelam konusu yetkili bayilerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki dokümanları iptal edilerek bu işletmelerin 1 yıl müddetle ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal etmeleri engellenmiştir.

Bu çerçevede, otomotiv kesiminde ortaya çıkan üretim, tedarik ve lojistik alanındaki meseleler ile bu sıkıntıların sebep olduğu arz ve talep dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara karşı Bakanlığımızca gerçekleştirilen ağır kontroller hâlihazırda birçok kentlerimizde aralıksız sürdürülmektedir. Bu kontrollerde Bakanlığımızca yapılan düzenlemelere uygun hareket etmeyen araba yetkili bayileri tespit edilmiş olup, bu bayiler hakkında ağır idari para cezaları ve gerekli müeyyideler uygulanacaktır.

Bunun yanında, otomotiv piyasasındaki gelişmeler Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup, tüketicilerin araca erişiminin kolaylaştırılması hedefiyle kelam konusu daldaki arz ve talep kurallarına bağlı olarak alternatif siyaset araçlarının yahut düzenlemelerin uygulamaya alınması konusunda gerekli tüm adımlar atılacaktır. Vatandaşlarımızı rahatsız eden uygulamalara karşı, Ticaret Bakanlığımız teyakkuz halindedir. Adil, haklı ve istikrarlı işleyen piyasa kaidelerini oluşturmak öncelikli vazifemizdir.”

Ticaret Bakanlığı’ndan yönetmeliğe uymayan oto bayilerine 35 milyon TL ceza

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir