featured

TIR’lar için Almanya yolunda Çekya darboğazı sona erdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TAHSİN AKÇA

Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri ile ticarette önemli bir darboğaz haline gelen Çekya ile Türkiye’den çıkış yapan tırlar için transit geçiş kotası önceki gün varılan anlaşma ile kaldırıldı.

Böylece Türkiye’den gelen TIR’lar, 1 Temmuz’dan itibaren transit belgesine ihtiyaç duymadan Çek Cumhuriyeti’nden transit geçebilecek.

İhracatçıların AB’ye girişinde önemli bir geçiş noktası olan Çek Cumhuriyeti ile iki ülkenin ulaştırma bakanlıkları arasında varılan anlaşma ile TIR’ların transit kota engeline takılmadan geçişine olanak sağlandı.

Türkiye ile Çekya arasında yıllık 10 bin tır geçiş kotası vardı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Fatih Şener, özellikle Almanya ile ticaretin önündeki önemli bir engelin kalktığını belirterek, “Kamyonlarımız Çekya’ya gelmeden önce Slovakya’da kota engeli yaşamıyordu. Türkiye’de yıllık 145 bin transit kota vardı. Macaristan, Çekya’ya gelince kota yüzde 10’du, 1000’e düştüğünde darboğaza neden oluyordu” dedi.

Çek bariyeri nedeniyle tırların 5-6 saatte 400 kilometreden fazla yol kat etmek zorunda kaldığını kaydeden Fatih Şener, Çekya’dan kotanın kaldırılmasıyla hem zaman hem de enerji maliyeti açısından ciddi avantaj sağlanacağını söyledi.

2021’de Avrupa’ya giriş çıkış yapan tır sayısı yüzde 15 artışla 1 milyon 425 binden 2022’de 1 milyon 638 bine yükseldi.

2021’de Edirne’den Avrupa’ya sınır kapılarından geçen ortalama TIR sayısı 1.929 iken 2022’de günlük yüzde 14 artarak 2.198 adet oldu.

TIR’lar için Almanya yolunda Çekya darboğazı sona erdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir