featured

Titanic batığından çıkan megalodon dişli kolye şaşırttı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Guernsey merkezli firma Magellan Ltd., geminin ayrıntılı dijital taramalarını çekme uğraşları sırasında megalodon köpek balığı dişinden yapılmış bir kolyeye ulaşıldığını bildirdi. Batıktaki öbür objelerin yanı sıra kolyenin, geminin birinci sınıf yolcularından birine ilişkin olabileceği düşünülüyor.

FARKLI OBJELER DE DİKKAT ÇEKTİ

Titanic’in enkazında çekilen yeni imgelerde, bir megalodon köpek balığı dişinden yapılmış kolyenin bulunduğu ortaya çıktı. Bu kolye, Magellan Ltd. tarafından çekilen ve geminin ayrıntılı dijital taramalarını içeren manzaralarda belirlendi. Kolyenin yanında tanımlanamayan öteki objeler de fark edildi.

Magellan, 1912’de batan ve 2.224 yolcusundan 1.517’sinin hayatını kaybettiği Titanic’in tüm kısımlarını incelemek üzere denizaltıları gönderdi. Bu denizaltılar, geçen yaz geminin her açısından 700.000 fotoğraf çekti. Şirket, bu manzaralarda köpek balığı dişine benzeyen bir biçim fark etti ve daha yakından inceleyince bunun bir kolye olduğunu belirledi.

DİŞLERİ 18 SANTİMETRE UZUNLUĞA ULAŞABİLİYOR

Nesli tükenmiş olan megalodonların dişlerinin 18 santimetre uzunluğa ulaştığı biliniyor. Lakin, kolyedeki dişin bir megalodon dişi olup olmadığının nasıl belirlendiği hala meçhul. Megalodon dişlerinin rengi, bulundukları yerdeki tortulardan ve boyutlarından ötürü değişir. Kolyenin orjinal sahibi bilinmiyor, fakat muhtemelen birinci sınıf bir yolcuya aitti.

Titanic batığından çıkan megalodon dişli kolye şaşırttı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir