featured

Titanik enkazına dalışta kaybolan denizaltının 3 bin metrede patladığı ortaya çıktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OceanGate’in Titan dalgıç aracı, yaklaşık 900 mil uzakta, yüzeyin yaklaşık 12.500 fit altında oturan Titanik enkaz alanına sekiz saatlik inişinden yaklaşık bir saat 45 dakika sonra bağlantısını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri Kıyı Güvenlik yetkililerine nazaran, bir noktada gemi Atlantik’in muazzam baskısı altında patladı ve gemideki herkesi anında öldürdü.

ENKAZIN BULUNDUĞU ALANDAN SES GELDİ

Titan denizaltısı Pazar günü radyo gemisiyle irtibatını katıca, ABD Donanması, düşman denizaltılarını saptamak gayesiyle kullanılan bu sistemle Titan’ı dinlemeye başladı, bu durum bir ABD savunma yetkilisi tarafından Wall Street Journal’a bildirildi. Donanma, dinlemeye başladıktan kısa mühlet sonra, Perşembe günü aracın enkazının bulunduğu alandan gelen bir çöküş sesini duyduklarını belirtti.

PATLAMA SESİ OLDUĞU KAYDEDİLDİ

Bir kıdemli yetkili, “ABD Donanması, Titan denizaltısının irtibatının kesildiği sırada operasyon gerçekleştirdiği yerin genel civarında bir çökme ya da patlama ile dengeli bir anormallik tespit ettiğini gösteren akustik bilgilerin bir tahlilini yaptı” dedi.

5 BÜYÜK ENKAZ KESİMİ BULUNDU

OceanGate’in Titan denizaltısı, yaklaşık 12,500 feet aşağıdaki Titanic enkazına 8 saatlik inişinin 1 saat 45 dakikasında bağlantısı kaybetti. Kaybolduğu andan itibaren 96 saatlik okjieninin kaldığı bildirilren araç için arama çalışmlarına sürat verilmişti. Perşembe günü, bir uzaktan kumandalı araç [ROV] tarafından Titanik gemi enkazından 1.600 feet uzakta 5 büyük enkaz kesimi görüldü ve enkazın, Titan’ın basınçla patladığını ispatlar nitelikte olduğu bildirildi.

5 KİŞİ ÖLDÜ

Ölenler ortasında geminin pilotu olan OceanGate CEO’su Stockton Rush, İngiliz milyarder kaşif Hamish Harding, Fransız Titanic uzmanı Paul-Henri Nargeolet ve Pakistanlı işadamı Shahzada Dawood ve 19 yaşındaki oğlu Süleyman vardı.

Titanik enkazına dalışta kaybolan denizaltının 3 bin metrede patladığı ortaya çıktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir