featured

Trendyol ve PASHA Holding, Azerbaycan pazarı için ortaklık anlaşması imzaladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol, Azerbaycan’ın en büyük holdinglerinden Bakü merkezli PASHA Holding ile Azerbaycan pazarı için iştirak muahedesi imzaladı. İki şirket ortasındaki resmi mutabakat, Teknofest’te imzalandı. İşte ayrıntılar…

Trendyol, yurtdışında büyümesine Azerbaycan ile devam ediyor

Teknofest’te Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştirakiyle düzenlenen merasimde, Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin ve Pasha Holding CEO’su Jalal A. Gasimov tarafından imzalandı. Muahede kapsamında, Trendyol ve PASHA Holding Azerbaycan’da ortak e-ticaret faaliyetleri gösterecek şirket kuracak. 

Daha evvel Trendyol’un Berlin ofisi açılışına katıldığını hatırlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İşte bugün de ikinci adres olacak formda, Trendyol’u Azerbaycan’da görmeye başlayacağız. Azerbaycan’la iş birliği ile Türkiye’nin bir markasını, Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak markasını, dünyaya farklı bir açıdan daha tanıtmış olacağız” sözlerini kullandı.

Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin, “PASHA Holding’in Azerbaycan pazarındaki tecrübeleri ile Trendyol’un teknoloji, lojistik ve üretim yetkinliklerinin yaratacağı sinerji, Azerbaycan e-ticaret ekosisteminin gelişmesine değerli katkılar sunacak. Bu manada, kurulacak stratejik iştirakin başarısına ve kardeş ülke Azerbaycan’a yaratacağı olumlu tesire yürekten inanıyoruz” dedi.

PASHA Holding CEO’su Jalal Gasimov, “Azerbaycan’daki tüketiciler Trendyol’un ülkemizde faaliyet göstermesini bir müddettir talep ediyordu. İmzaladığımız iştirak mutabakatı ile dijital perakende ekosistemindeki varlığımızı güçlendirmek ismine kıymetli bir adım attık. Muahede ile iki kardeş ülke ortasında e-ticarette know-how transferini sağlayacağımız için heyecanlıyız” diye konuştu.

Türkiye’nin başkan, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol, Azerbaycan pazarına giriyor. Kafkasya bölgesinin en büyük holdinglerinden Bakü merkezli PASHA Holding ile Azerbaycan pazarı için paydaşlık mutabakatı imzalayan Trendyol, küresel büyüme stratejisi kapsamında kıymetli bir adım daha atıyor. Trendyol ile PASHA Holding ortasında imzalanan muahede ile Azerbaycan pazarında e-ticaret bölümünde faaliyet gösterecek ortak bir şirket kurulacak.

İki ülkenin ticaret hacmi daha da artacak

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST’te gerçekleştirilen imza merasimi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştirakiyle gerçekleştirildi. Türk markalarının e-ticarette Türkiye’de yakaladıkları ivmeyi yurtdışına taşımak istediklerini kaydeden Bakan Varank, “Bundan evvel Trendyol’un Berlin ofisinin açılışına gitmiştim. İşte bugün de ikinci adres olacak formda, Trendyol’u Azerbaycan’da görmeye başlayacağız.

Hali hazırda Trendyol Azerbaycan’da en fazla kullanılan markalardan bir tanesi lakin artık yoluna Azerbaycan’ın da markası olarak devam edecek. İki ülke ortasındaki ticaret hacmi önümüzdeki devirde daha da artmış olacak. Dünyada büyük bir rekabet var. Bu rekabeti ıskalamamamız lazım. Biz de inşallah burada Azerbaycan’la iş birliği ile Türkiye’nin bir markasını, Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak markasını, dünyaya farklı bir açıdan daha tanıtmış olacağız” dedi.

Stratejik paydaşlığın yaratacağı sinerji Azerbaycan e-ticaret ekosistemini geliştirecek

İmza merasiminde konuşan Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin, “PASHA Holding ile stratejik iştirakimizin birinci adımını attık. 3 Mayıs prestijiyle Azerbaycan sitemiz kullanıma açılacak. Altyapı çalışmalarımızı tamamladığımızda da Azerbaycan’daki faaliyetlerimize tam olarak başlamış olacağız.

Geçtiğimiz yıl yurtdışından Trendyol’a verilen siparişlere baktığımızda birinci sırada Azerbaycan yer alıyor.  Bunun yanında taşınabilir bilgi tahlil platformu App Annie’ye nazaran, 2022 yılında Azerbaycan’da  en çok indirilen uygulama Trendyol oldu.

PASHA Holding’in Azerbaycan pazarındaki tecrübeleri ile Trendyol’un teknoloji, lojistik ve üretim yetkinliklerinin yaratacağı sinerji, Azerbaycan e-ticaret ekosisteminin gelişmesine değerli katkılar sağlayacak. Bu manada kurulan stratejik iştirakin başarısına ve kardeş ülke Azerbaycan’a müspet tesirine yürekten inanıyoruz” dedi. 

Trendyol’un memleketler arası pazarlara açılmasının, gelecek vizyonundaki önceliklerinden biri olduğunu vurgulayan Çetin şöyle devam etti; “Bu teşebbüs, hudut ötesi ticareti kolaylaştırması ve bölgedeki ekonomik büyümeye katkı sunmasıyla da Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki işbirliğine dayalı bağları de güçlendirecek. Bu işbirliği, birbirini tamamlayan yetkinliklere sahip iki ülkeyi karşılıklı yarar sağlayacak bir paydaşlık için bir ortaya getiriyor.”

‘Yeni fırsatları takip edeceğiz’

PASHA Holding CEO’su Jalal Gasimov ise, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sağladığı kolaylık, geniş eser seçeneği ve rekabetçi fiyatları nedeniyle Azerbaycan’da e-ticarete olan ilgi artmış durumda. Bu muahede, daha geniş eser seçeneklerine avantajlı fiyatlarda erişim kolaylığı sağlarken; PASHA ekosistemine dahil olanlar  başta olmak üzere Azerbaycanlı şirketlerin finansal eser ve hizmetlerini de sunacak.

Böylece, genel finansal sıhhati düzgünleştirirken, müşteri tecrübesini de geliştirecek. Bu teşebbüs, teknoloji transferini kolaylaştırmasının yanı sıra lojistik ekosistemini geliştirerek süratli market ve yemek üzere farklı alanlara kıymet katacak; yeni iş imkanları yaratacak. E-ticaret kültürünü teşvik edecek, KOBİ’lerin online satış yapmasına imkan sağlayacak ve kayıt dışı ekonomiyi azaltacak. Böylelikle, bu teşebbüsün ülkedeki yabancı yatırımı da artırmasını bekliyoruz.”

Trendyol ve PASHA Holding, Azerbaycan pazarı için ortaklık anlaşması imzaladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir