featured

Tüm gözler, yeni ekonomi yönetiminin ilk faiz kararında! Ekonomistler çok sert bir artış bekliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimlerin akabinde kabinede değişikliğe giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı vazifesini Mehmet Şimşek’e verdi. Şimşek ile birlikte Merkez Bankası Başkanlığı’na da Hafize Gaye Erkan getirildi. Yeni ekonomi idaresinin faiz siyasetini nasıl yürüteceği en çok merak edilenler ortasında.

EKONOMİSTLER SERT ATAK BEKLİYOR

Yeni devrin birinci faiz kararı 22 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek. Ekonomistler, haftaya yapılacak TCMB Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısında Merkez’den sert bir atılım bekliyor.

1075 PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

AA Finans’ın 18 ekonomist ile gerçekleştirdiği PPK toplantısına yönelik beklenti anketinin sonuçları yayınlandı. Ekonomistlerin siyaset faizindeki değişikliğe ait beklentilerinin medyanı 1075 baz puan artırım tarafında gerçekleşti.

YIL SONU BEKLENTİSİ YÜZDE 25

Anket sonuçlarına nazaran, 350 ila 2.150 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin siyaset faizi beklentileri yüzde 12 ile yüzde 30 ortasında, yıl sonu siyaset faizi beklentileri ise yüzde 18 ile 35 ortasında yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu siyaset faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 25 oldu.

Tüm gözler, yeni ekonomi yönetiminin ilk faiz kararında! Ekonomistler çok sert bir artış bekliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir