featured

Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı! İşte detaylar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Ermenistan’da açılışı gerçekleştirilen Nemesis anıtı ile ilgili bildiri yayınladı. Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV’de yaptığı açıklamada, Türk hava alanının Ermenistan uçaklarına kapatıldığını duyurdu.

Türk hava alanı, Ermenistan uçaklarına kapatıldı

Konu hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “1920’li yılların başlarında Osmanlı siyasi ve askeri başkanlarının yanısıra devrin Azerbaycanlı yetkililerine ve hatta birtakım Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen suikastların faillerine ithaf edilen “Nemesis Anıtı”nın Erivan’da açılmasını şiddetle kınıyoruz.Bu utanç verici anıtın açılması, 31 diplomatımız ve aile üyelerinin katledildiği menfur terör taarruzlarına yol açan kanlı bir tedhiş hareketinin yüceltilmesidir.” tabirlerine yer verdi.

Nemesis anıtının açılışı ile ilgili Ermeni basınında yayınlanan haberleri de kınayan yetkililer, “Bu olayın Ermeni basınında takdim ediliş üslubu da, tasvip edilmesi mümkün olmayan çarpık bir tarih yorumunun kimi zihinlerde hala devam ettiğini göstermektedir. Türkiye ve Ermenistan ortasındaki olağanlaşma sürecinin ruhuyla bağdaşmayan bu tıp provokatif adımlar, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir barış ve istikrarın tesisine yönelik uğraşlara hiçbir suretle katkı sağlamayacak, tam bilakis olağanlaşma sürecini olumsuz etkileyecektir.” dedi.

Bugünden itibaren Ermenistan uçakları, Türkiye’ye iniş gerçekleştiremeyecek. Ülkemiz üzerinden yapılacak aktarmalı uçuşların da yasaklandığını belirtelim.

Yetkililer, Ermenistan Meclis Lideri Alen Simonyan’ın da katılacağı KEİPA toplantısı için uçuş yasağına istisna uygulanacağını açıkladı. Bununla birlikte yetkililer, Ermenistan’ın tıpkı çizgide devam etmesi durumunda daha ağır yaptırımların uygulanacağının altını çizdi.

Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı! İşte detaylar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir