featured

Türk komandosu 24 yıl aradan sonra Kosova’da

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NATO’nun isteği üzerine Barış Gücü (KFOR) bünyesi altında Kosova‘ya gönderilen Türk komandolar, Kosova‘ya geldi. Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından gönderilen 450 komando ve 20 sivil çalışanın birinci etabı bugün Kosova‘nın güney bölgesinde yer alan, Türk askerinin konuşlu olduğu Prizren’deki Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı Sultan Murat Kışlası’na yerleşti. Türkiye‘den gelen komando birliği en kısa müddette Kosova’nın kuzey bölgesinde bulunan ve Sırp çoğunluğun yaşadığı Kuzey Mitroviça’ya gidecek.

“KOMANDO TABURU KOSOVA’YA İNTİKALE BAŞLADI”

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası bölgede görevlendirilen 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı komando taburu, Kosova’ya intikale başladı.”

“İHTİYAT BİRLİĞİ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ”

Kosova’nın kuzeyindeki olayların akabinde Bakanlık, NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nın talebi üzerine bir komando taburu Kosova’ya gönderdiğini açıklamış ve “Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden daha evvel NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023’e kadar Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlası’na intikali için gerekli hazırlıklara başlanmıştır” tabirleri kullanılmıştı. Kosova’ya gönderilen 2’inci kafile ise yarın gelecek.

KOSOVA’DA NELER OLUYOR?

Olaylar Sırpların çoğunlukta olduğu kuzey kesimde yaşanıyor. Kasım 2022’de idari işçi, yargıçlar ve polis memurları da dahil olmak üzere bölgedeki Sırp yetkililerin toplu istifasının akabinde, Sırplar, bölgede geçen ay yapılan mahallî seçimleri boykot etti. Boykot üzerine iştirak düşük olmasına karşın seçilen etnik Arnavut belediye liderleri geçtiğimiz cuma günü Kosova çevik kuvvet polisinin dayanağıyla makamlarına yerleşmek istedi. Fakat seçim sonuçlarını kabul etmeyen Sırplar yeni belediye liderlerinin binaya girmelerini engellemeye çalıştı. Çıkan gerginlik üzerine polis Sırpları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Bunun üzerine NATO bölgeye ek asker gönderdi. Pazartesi günü Sırplarla NATO barış gücü askerleri ortasında şiddetli çatışmalar yaşandı. 50’den fazla Sırp ile 30 NATO askeri yaralandı.

ANLAŞMAZLIK NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Nüfusun çoğunluğunu etnik Arnavutların oluşturduğu Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve resmi olarak denetimi altında olmamasına rağmen hala kendi topraklarının bir modülü olarak görüyor. Kosova’nın bağımsızlığını ortalarında Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu 100 kadar ülke tanıdı. Rusya ve Çin ise Sırbistan’ın yanında yer alarak bağımsızlığı tanımayı reddetti. Bağımsızlık çıkmazı tansiyonu giderek arttırdı ve 1990’lardaki kanlı savaşların sonrasında Balkanların tam istikrara kavuşmasının önünde pürüz oluşturdu.

ANLAŞMAZLIĞI ÇÖZMEK İÇİN HANGİ ADIMLAR ATILDI?

Taraflar ortasında ortak taban bulmak için daima memleketler arası platformda gayret gösteriliyor, fakat bugüne kadar kapsamlı bir muahedeye varılamadı. Avrupa Birliği yetkilileri bağlantıların olağanlaştırılması için müzakerelere aracılık etti. Bu müzakereler sırasında birçok mutabakata varıldı. Üke içinde özgür dolanım hakkı üzere kimi alanlarda ilerleme kaydedildi, lakin öteki alanlarda mutabakatların kararları az olarak uygulamaya geçti. Kosova aralık ayında Avrupa Birliği üyeliği için resmen müracaatta bulundu. Sırbistan da aday ülke olarak AB’ye iştirak müzakereleri yürütüyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya
Türk komandosu 24 yıl aradan sonra Kosova’da

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir