featured

Türk Telekom açıkladı: Şirket, 2023’te ne kadar para kazandı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Telekom, 2023’ün birinci çeyreğinde konsolide gelirlerini yıllık yüzde 61’lik artışla 15,3 milyar TL’ye yükseltti. Şirket, yılın birinci çeyreğinde sarsıntı bölgesi dahil olmak üzere toplam 3,3 milyar TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi. 

Türk Telekom’dan birinci çeyrekte 3,3 milyar TL’lik yatırım

İlk çeyrekte de yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Bu ölçekte bir afet, gerçek ve dikkatli halde bir idare gerektiriyor. Biz de bilgi teknolojileri ve irtibatı alanındaki liderliğimizin yanı sıra müşteri tecrübesindeki üstün birikimimiz ile süratli ve maksada yönelik tahliller ürettik.

Depremin çabucak akabinde irtibatın kesintisiz sürdürülmesi ve sarsıntıdan etkilenen bölgenin yine kalkınması için pek çok değerli adım attık. Bu adımlardaki önceliklerimizden biri de istihdam oldu. Bu kapsamda; sarsıntının etkilediği 11 vilayette istihdam seferberliği başlattık” dedi. 

Türk Telekom, 2023 birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Şirketin konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 61 artarak 15,3 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK’ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr), yüzde 31,3 FAVÖK marjı ile 4,8 milyar TL olan Türk Telekom’un birinci çeyrekteki net kârı ise 645 milyon TL oldu.

Yılın birinci çeyreğinde toplam abone sayısı 52,5 milyon olan Türk Telekom’un, taşınabilir abone sayısının 25,6 milyon, sabit genişbant abone sayısının 14,8 milyon olduğu ve fiber hane kapsamasının ise 2023’ün birinci çeyreği sonunda 31,6 milyon haneyi bulduğu belirtildi.

Yılın birinci çeyreğinde 3,3 milyar TL yatırım gerçekleştiren şirket, birebir devirde konsolide gelirlerini yıllık yüzde 61’lik artışla 15,3 milyar TL’ye yükseltti. Türk Telekom, yıl sonu beklentilerini, konsolide gelirlerinde yıllık artış yaklaşık yüzde 52-55 aralığı, FAVÖK’ü yaklaşık 23-25 milyar TL aralığı, yatırım harcamalarını ise yaklaşık 17-19 milyar TL aralığı olarak korudu.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Şubat ayında Türkiye’de yaşanan ve tarihimizde görülmemiş bir afet olarak isimlendirilen zelzeleleri hatırlatarak, “Bu süreçte; sarsıntının etkilediği vilayetlerde irtibatın sürekliliğini sağlarken, tıpkı vakitte çalışanlarımız da dahil olmak üzere zelzeleden etkilenen vatandaşlarımız için bir dizi faaliyete odaklandık. 6 Şubat’taki afetlerin derin ıstırabını hâlâ yaşıyoruz. Biz de Türk Telekom olarak, bölgedeki yatırımlarımızı ve hizmetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Şirket olarak, milletimizin ortaya koyduğu uğraş ve gayret ile daima birlikte, birebir hassasiyetle hareket ediyoruz” dedi.

“İstihdam projemizle yeni işe alımlarımızda önceliği sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımıza verdik”

Türkiye’nin 11 vilayetini etkileyen afetin, irtibatın sürekliliğini sağlamaktan bölge halkına dayanak olmaya, müşteri faaliyetlerinin hassas biçimde yürütülmesine kadar pek çok bahsin yönetilmesini gerektirdiğinin altını çizen Ümit Önal, şu sözleri kullandı:

Kaynakların hakikat kullanımı ve lojistik ögelerin verimli uyumunun yanı sıra müşteri tecrübesindeki üstün birikimimiz, son derece şiddetli şartların hâkim olduğu bir ortamda süratli ve amaca yönelik tahliller üretmemizi sağladı. Bu noktada; zelzele sonrası, bilhassa bölgede sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımız için istihdam projesi üzere pek çok kıymetli adım attık. Bu adımlardan biri kuşkusuz başlattığımız istihdam projesi oldu.

Bu süreçte, yeni işe alımlarımızda önceliği zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza verdik. Mühendislerden teknikerlere, finans uzmanlarından stajyer takımımıza kadar her kademe ve durumdaki iş müracaatlarında önceliğimiz zelzelenin tesirlerini bir nebze olsa da azaltmaya çalışmak oldu. Bunun yanı sıra, sarsıntıdan etkilenen vilayetlerimizde kurulan çadır kentler ve konteyner kentlerde fiber altyapımız üzerinden WiFi hizmeti sunuyoruz.

Bu hizmetimiz ile oradaki vatandaşlarımızın eğitimden sıhhate kadar pek çok muhtaçlığını da karşılamış olduk. Ayrıyeten, bölgeye teknolojik tecrübe ve uygulama alanlarıyla donatılmış tırımızı ulaştırdık. Türk Telekom Tırı’nda bilhassa bölgedeki çocuklarımızın toplumsal ve dijital hünerlerini geliştirmek, birebir vakitte onlara moral ve motivasyon sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenledik.

Atölye çalışmalarından, çocuk ve gençler için oyun faaliyetlerine, teknolojik uygulamalardan, sinema ve maç gösterimlerine kadar pek çok alanda aktifliklerin olduğu tır programımız ve bunun üzere pek çok faaliyetimiz, şirketimizin insan odaklı yaklaşımının en somut örneği olarak sarsıntı bölgesinde kendini gösterdi.

Acil gereksinimleri beraberinde getiren zelzele sürecinin, müşteri davranışlarını da yine belirlediğine vurgu yapan Ümit Önal, “İlk çeyrek performansımız, beklenmedik durumların gerçekleştiği bu periyotta finansal öngörümüze paralel olarak yansıdı. Gelir artışında yıla olumlu bir yükseliş ivmesi ile başlamış olmamız müşterilerimizin eser ve hizmetlerimize olan artan gereksinimini ve bağlılığını gösteriyor” sözlerini kullandı.

“Fiber ağ uzunluğumuz 410 bin kilometreye ulaştı”

Birinci çeyrek prestijiyle fiber ağ uzunluğunun 410 bin kilometreye ulaştığını belirten Önal şöyle konuştu:

Türkiye’nin dijital dönüşümünün önderi Türk Telekom olarak, son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile bu alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Altyapıdaki fiber yatırımlarımız sayesinde ülkemizi Türkiye Yüzyılı’nda dijitalleşme noktasında bir adım daha ileriye taşıdık.

FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayımız 8,2 milyona ulaşırken, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayımız ise 3,6 milyona yükseldi. Sabit genişbant tabanında fiber abone hissemiz, bir evvelki yıla kıyasla yüzde 71,2’den yüzde 79,8’e yükseldi. Fiber ağ uzunluğumuz 2023 birinci çeyrek prestijiyle 410 bin kilometreye yükseldi. Fiber ağımız 2022 birinci çeyrekteki 30,6 milyona kıyasla bu yılın birinci çeyreğinde 31,6 milyon haneyi kapsıyor.

Türk Telekom güç verimliliğine odaklandı, GES projelerini hızlandırdı

Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları ve stratejik yatırım planları doğrultusunda karbon ayak izini azaltmak, iklim riski idaresine katkıda bulunmak ve finansal bedel yaratmak maksadıyla Güneş Gücü Santrali (GES) suram çalışmalarını hızlandıracaklarını söyleyen CEO Ümit Önal şöyle konuştu:

Yaptığımız müracaat sonucunda Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde Şirketimize 317,8 MWe şurası güç kapasite tahsisi ilan edilmiştir. Bu kapasite mevcut toplam elektrik tüketimimizin yaklaşık yüzde 50’sine tekabül ediyor. Bunun yanı sıra yapmış olduğumuz başka kapasite müracaatlarına ait kıymetlendirme süreçleri de devam ediyor.

Bu gelişme, Türk Telekom’un etrafa hassaslığını, güç verimliliğini ve yenilenebilir güç kullanımını artırma potansiyelini güçlendiren bir dönüm noktası teşkil ediyor. Önümüzdeki periyotta hayata geçireceğimiz teşebbüsler ile sürdürülebilirlik amaçlarımızı gerçekleştirme istikametinde kıymetli ilerleme kaydedeceğimize inanıyoruz.

Türk Telekom açıkladı: Şirket, 2023’te ne kadar para kazandı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir