featured

“turkey.org” yabancılara satıldı! İşte detaylar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet toprakları olarak tanımlayabileceğimiz domainler, size ilişkin olan internet alanını belirler. Bu domainler tarafından kapatılan alanlarda sizden diğeri içerik paylaşamaz, rastgele bir hak talep edemez. Tabi bu alanları kişi ve kurumlarla birlikte ülkelerde kullanmakta. Mesela sıkça gördüğümüz ve E-Devlet sistemine ilişkin olan “turkiye.gov.tr” alan ismi üzere. Bu domainlerden “turkey.org” ise artık Türkiye’ye ilişkin değil! İşte detaylar…

Türkiye’ye ilişkin olan “turkey.org” çok ucuz bir fiyata yabancılara satıldı! Pekala neden?

1995 yılında “turkey.org” alan ismi Türkiye ismine Washington Büyükelçiliği tarafından satın alınmış. Daha doğrusu dönemsel olarak kiralanmış. Zira internet üzerinden satın alacağınız domainler bir nevi uzun devir kiralama yapacağınız yazlıklar üzere. Muhakkak bir müddet büsbütün size ilişkin olurlar ve kontratı uzatmadığınızda kapı dışarı edilirsiniz.

Washington Büyükelçiliği tarafından bundan 28 sene evvel satın alınan domain “turkey.org” ise geçtiğimiz hafta bir yabancıya 15 bin 759 dolar karşılığında satıldı. Özel plakalı araçları duymuşsunuzdur beşerler yalnızca isimlerinin yer aldıkları plakalar için 100 bin dolara çıkan paralar ödemekte. Bunların yanında yalnızca bir ülkenin isminden oluşan ve rastgele bir harf tekrarı bile olmayan hoş bir domain için 15 bin dolar çerez parası üzere kalıyor desek yeridir.

Domain 9 Temmuz 2023 tarihinde GoDaddy isimli site üzerinden satıldı. Tıpkı gün içerisinde yapılan en kıymetli 2. satış olma unvanına da sahip olan “turkey.org” 15 bin 759 dolar karşılığında bir ülkeden alınıp bir şahsa verildi. Satış listesinde yer alan öbür isimlerinse bir ülke isminden çok Google aramalarında öne çıkacak alan isimleri olduğu görüldü.

Alan isminin neden satıldığı konusunda resmi bir açıklama yahut data yok. Türkiye’nin İngilizce alan isminden çok Türkçe alan isimlerine geçiş yapmak istemesi yahut “turkey.org” yerine “turkey.net” üzere farklı alan isimlerine geçiş yapmaları domainin yenilenmeme sebeplerinden olabilir.

Peki siz “turkey.org” alan isminin satılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

“turkey.org” yabancılara satıldı! İşte detaylar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir