featured

Türkiye kendi çiplerini üretmeye başlıyor: SSB’den TÜYAR hamlesi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelişen dünya endüstrisinde arabadan telefona, beyaz eşyadan savunma sanayii eserlerine kadar birçok alanda çip ihtiyacı duyuluyor. Bununla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yeni atılımlarda bulunuyor. SSB Lideri İsmail Demir Türkiye’de çip endüstrisini geliştirmek ismine kurulan TÜYAR şirketini Elazığ’da duyurdu. İşte Türkiye’de çip üretimi ile ilgili detaylar…

Türkiye artık kendi çipini üretecek!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir geçtiğimiz günlerde Elazığ’daydı. Elazığ’da çeşitli temaslarda bulunan Demir, Türkiye’nin savunma endüstrisinin gelişimi hakkında da açıklamalar da bulundu. Akabinde yeni haberleri de paylaşan Demir, Türkiye’de çip üretimi yapılmaya başlanacağını belirtti.

SSB Lideri İsmail Demir Elazığ’da “Çiple ilgili TÜYAR diye bir şirket kurduk ve şirketin ana sorumluluğu Türkiye’deki çip siyasetini öncelemek, onunla ilgili çeşitli iş birliği ve yatırımları hayata geçirmek. Çip kılıflama diye birinci adımı TÜYAR şirketimizle bir arada burada (Elazığ) atacağız inşallah.” dedi.

Deprem bölgesinde çok yararlı oldu!

Yönetim şurası başkanlığını yaptığı savunma sanayii şirketi STM’nin “Duvar Gerisini Görüntüleyen Radar Sistemi” eseri hakkında da bilgiler veren Demir, eseri birinci etapta geliştirmeye başladıklarını ancak daha sonra değişen dinamikler sebebiyle rafa kaldırdıklarını belirtti. Zelzele felaketinin yaşanması akabinde ellerindeki tüm radarları bölgeye yollayan STM, bu sayede bölgede enkaz altındaki 30 vatandaşın kurtarıldığını belirtti.

2020’de sarsıntı felaketi yaşayan ve 2023 yılındaki felaketten de etkilenen Elazığ’da eserin geliştirilip üretilmeye devam edileceğini belirten Demir, TÜYAR şirketi ile birlikte çip üretim ayağının da Elazığ’da kurulacağını belirtti. Elazığ’ın yeni bir savunma sanayii teknoloji üretim alanı olabilme potansiyeli taşıdığı da bu açıklamalar ile gösterilmiş oldu.

Fırat Üniversitesi ile işbirliği içerisinde çalışacak olan TÜYAR hem çip üretiminde hem de duvar gerisi radarı üretimi konusunda yazılım vb. mevzularında Fırat Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi Teknopark’ı ile birlikte çalışacak. Böylelikle bölgenin kalkınması ve üniversitenin de ülke bazındaki sıralamasının yükselmesi bekleniyor.

Peki siz TÜYAR şirketi ve Elazığ’da çip üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Aşağıdaki irtibatlara tıklayarak ShiftDelete.Net YouTube kanalına ulaşabilirsiniz…

Türkiye kendi çiplerini üretmeye başlıyor: SSB’den TÜYAR hamlesi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir