featured

Türkiye ve BAE arasındaki 50.7 milyar dolarlık anlaşma dünya manşetlerinde

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyaretinde, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ortasında 50,7 milyar dolarlık muahede imzalandı. 13 başka evrak imzalanırken dünya basını ise bu haberi manşetten duyurdu.

BİRÇOK ALANDA İMZALAR ATILDI

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığından yapılan açıklamada; BAE ile güç, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sıhhat, besin, turizm, emlak, inşaat, savunma endüstrisi, yapay zeka ve ileri teknolojiler üzere alanlarda mevcut işbirliğinin derinleştirilmesinin kararlaştırıldığı bildirilen açıklamada, “Söz konusu alanlarda imzalanan mutabakatların toplam fiyatı 50,7 milyar dolardır.” tabirlerine yer verildi.

“GEZİ SONUNDA BÜYÜK MUTABAKAT İMZALANDI”

Anlaşma dünya basınında geniş yer buldu. “Erdoğan’ın körfez tipi tamamlandı” başlıklı haberinde AFP seyahatin son tutunda 50 milyar dolar bedelinde bir muahedeye imza atıldığını belirtti. İngiliz Financial Times “BAE ve Türkiye milyarlarca dolarlık muahedeler imzaladı” başlıklı haberinde şu tabirlere yer verdi: “Birleşik Arap Emirlikleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın petrol zengini Körfez’i ziyareti sırasında Türkiye ile 50 milyar dolar kıymetinde olduğu varsayım edilen mutabakatlar imzaladığını açıkladı.”

“DİPLOMATİK ÇÖZÜLME, YATIRIM GETİRDİ”

Voice of America “Erdoğan, BAE’den 50 Milyar Dolarla Körfez Cinsini Kapattı” başlıklı haberinde “BAE ile diplomatik çözülme, Türkiye’de yatırımın artmasına neden oldu” yorumuna yer verildi. Nikei Asia ise “Erdoğan, Körfez cinsini 50 milyar dolarlık mutabakatlarla bitirdi” başlığını attı.

“BAĞLAR GÜÇLENİYOR”

Bloomberg’in haberinde ise “Türkiye ve BAE, Erdoğan’ın Abu Dabi ziyareti sırasında Mutabakat Zaptı imzaladı” sözü yer aldı. “BAE ve Türkiye bağları güçlendiriyor” diyen Al Arabiya da 50 milyar dolarlık muahedenin ziyaret sırasında açıklandığına dikkat çekti. Al Arabiya “Anlaşmalar, mevcut BAE-Türkiye Kapsamlı Ekonomik İştirak Mutabakatı’nın çerçevesini çeşitlendirmeyi ve genişletmeyi amaçlıyor” dedi.

Türkiye ve BAE arasındaki 50.7 milyar dolarlık anlaşma dünya manşetlerinde

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir