Türkiye’de e-ticaret rekoru kırıldı! İşte dudak uçuklatan rakam

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alışveriş konusunda tüm dünya ile birlikte farklı bir periyoda giriyoruz. Artık internet üzerinden alışveriş hayatımızın değerli bir gerçeği olmuş durumda. E-ticaret hizmetlerinin de artması ile birlikte artık alışverişlerimizin birçoklarını telefonlar ve bilgisayarlar aracılığı ile yapabiliyoruz. Bu durum sayılara da yansımış durumda.

E-ticaret sayıları rekor kırmaya devam ediyor

iyzico, ETİD ve Dogma Alares tarafından hazırlanan Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’na nazaran e-ticaret kesiminin büyüklüğü 801 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 6’sına tekabül eden bu ölçü, e-ticaret’in geldiği son noktayı da gösteriyor.

Ayrıca e-ticaret süreç sayıları da yıldan yıla artarak devam ediyor. 2022 yılında internet üzerinden yapılan alışveriş süreç sayıları 2020 yılındaki pahasının 2 kat üzerine çıkarak 4.8 milyar adede yükseldi. Bunun yanı sıra, yayınlanan rapora nazaran ortalama sepet tutarlarında da 2020’den 2021’e 13 TL, 2021’den 2022’ye 79 TL’lik bir yükseliş görüldü.

Özellikle pandemi periyodunun tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında kalıcı bir değişikliğin yaşanmasının e-ticaretin büyümesinde en büyük etken olduğu vurgulanıyor. Rapor, pandemi periyodunda artan internet üzerinden yapılan alışveriş ölçüsündeki büyüme ivmesinin kısmen yavaşlamış olsa da hem Türkiye’de, hem de dünyada gücünü muhafazayı sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Dünya genelinde bakıldığında e-ticaret hacmi 2022 yılında 5,7 trilyon ABD dolara ulaşmış durumda. 100,2 trilyon ABD doları pahasındaki global gayri safi hasılanın yüzde 5,7’sini oluşturan internet alışverişlerinin küresel perakende satışlar içindeki hissesi ise yüzde 22 olarak gerçekleşti.

Son sayılar, ülkemizde internet üzerinden yapılan alışverişlerin daima hissesini artırdığı görülüyor. İnternet alışverişlerinin her geçen gün arttığı ülkemizde en çok sürecin ise ‘Black Friday‘ üzere özel aktiflik vakitlerinde yapıldığı belirtiliyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin ölçüsü her geçen gün artarak devam ediyor. Pekala siz internet üzerinden yapılan alışverişler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Türkiye’de e-ticaret rekoru kırıldı! İşte dudak uçuklatan rakam

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir