featured

Türkiye’de güneş paneli nasıl üretiliyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yılların yükselen güç kaynaklarından olan güneş gücü, elektrikli araçlar ve birçok kesimde kullanılmaya başlandı. Teknoloji ile birlikte giderek büyüyen bu bölümde Bakırlar Enerji’nin fabrikasında güneş panellerinin nasıl üretildiğine yakından baktık.

Türkiye’de güneş paneli nasıl üretiliyor?

Bakırlar Güç, Bakırlar Tekstil’den gelen üretim deneyimiyle 2023 başında üretimlerine başlamıştır. Şu anda entegre fabrikalarında güneş güç santralleri bulunmaktadır ve otoparklarına yakın vakitte e-şarj istasyonu kurmayı planlamaktadırlar. Ayrıyeten üretimi devam eden alanlarıyla yaklaşık 50 MW kapasiteye sahip güneş güç santralleri inşa etmektedirler. Kaliteli hammaddeler ve son teknoloji makine parkuru kullanarak güneş panelleri üretiyor.

Üretimde half-cut teknolojisi ve stringer makineleri kullanılmaktadır. Panel çerçeveleme süreçleri silikon kullanılarak yapılmaktadır. Şirket, tek yüzlü ve çift yüzlü paneller üretmektedir. Çift yüzlü panellerde şeffaf backsheet kullanarak daha hafif ve maliyeti daha düşük paneller üretmektedirler. AR-GE takımıyla birlikte güç kesimini yakından takip etmekte olup, üretim kapasitesini 1.2 GWh’e çıkarmayı hedefliyor.

Yerli hücre üretimi ve Top-CON teknolojisine geçiş de kıymetli bahisler ortasında yer almaktadır. Bakırlar Güç, şeffaf, sağlam ve denetlenebilir olma konusunda iddialıdır. Yatırımcılara fabrikalarını tanıtmakta ve üretim süreçlerini göstermektedirler.

Bakırlar Güç, 25 yıllık sanayi ve üretim deneyimine sahip olan Bakırlar Tekstil’in güç şirketi olarak hizmet veriyor. Şu anda devam eden bir saha projesiyle birlikte 50 MW kapasiteye sahip. Şirketin idari binasının kapalı otoparkının üstü güneş panelleriyle kaplanmış ve buraya şarj istasyonu eklenmesi planlanmaktadır. Toplamda 1300 çalışanı olan bir şirket kümesine sahiptir. Gelecek yıl içinde yıllık üretim kapasitesini 600 MW’dan 1.2 GW’a çıkarmayı hedeflemektedir.

Şirketin üretim sürecinde kimi avantajlara sahip; bunlar ortasında antireflektif cam kullanımı, kompleks stringer makineleri, tahribatsız lazer kesim yolu ile half cut teknolojisi, homojen lehimleme süreci sağlayan auto bussing makinesi, cam-cam panellere nazaran daha hafif ve saha maliyetlerini azaltan şeffaf backsheet kullanılan çift taraflı üretim yapabilen bifacial paneller, son teknoloji ve çift katlı laminasyon makineleri, tam yalıtkanlı panel üretiminde silikon kullanımıyla çift taraflı bant kullanmayan çerçeve makinesi, ve A++ ışık kaynağıyla güneşi daha yeterli simüle eden IV test aygıtı bulunmaktadır.

Türkiye’de güneş paneli nasıl üretiliyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir