featured

Türkiye’nin ilk uçak fabrikası yeniden faaliyete başlıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Tayyare Cemiyeti’nin 1925 yılında açılışının akabinde kurulan TOMTAŞ Kayseri Uçak Fabrikası tekrar hayat buluyor. Türkiye’nin havacılık sanayisi ismine değerli bir kilometre taşı olan Kayseri Uçak Fabrikası yeni yatırımlar ve yeni bir grupla tekrardan üretime başlayacak. İşte tekrar açılacak olan TOMTAŞ Kayseri Uçak Fabrikası hakkında detaylar…

Türk havacılık endüstrisi için yeni bir kilometre taşı!

TOMTAŞ Uçak Fabrikası aslında Türk havacılık sanayii ismine yarım kalmış bir kıssayı temsil etmekte. 1920 yılında faaliyetlerine başlayan TOMTAŞ tarihler 1925 yılını gösterdiğinde Türk Tayyare Cemiyeti Türkiye’de bir uçak fabrikası kurulması gerektiğini belirtti. Daha sonrasında çalışmalara başladı ve Kayseri Uçak Fabrikası kuruldu. Fabrikada 100 farklı uçak imal edildi.

Fabrika birinci etapta sermaye ve teknik eleman gereksinimlerinin süratlice giderilmesi göz önüne alınarak Alman Junkers firmasıyla iştirak kurdu. İlerleyen süreçlerde tarih 1928 yılını gösterdiğinde paydaşlık bozuldu ve fabrika üretimi durdurdu. Junkers payları de boşa çıkmış oldu. Paylar Türk Tayyare cemiyetine devredildi ve fabrika TOMTAŞ ismi ile 1931 de tekrar faaliyete başladı. Daha sonrasında yapılan değişiklikler ile fabrika bugünkü Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığına dönüştü.

4 farklı şirket ve 205 milyon lira yatırım ile yeni bir fabrika!

Yeni kurulacak olan fabrika tekrar Kayseri’de yer alacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Erciyes Teknopark, ASFAT ile TOMTAŞ Yatırım Paydaşlığı tarafından kurulan TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ uçak gövdesinden kumandalara, helikopter modüllerine kadar birçok kesim üretimi yapacak. TUSAŞ ile işbirliğinin de olması savunma sanayii dalı ismine modül üretimi yapması ihtimalini de doğuruyor.

205 milyon TL yatırım yapılacak olan fabrika orijinal bir tesis ile inşa edilecek. Tesis içinse10 milyon 207 bin 500 dolar kıymetinde yeni makine ve teçhizatlar satın alınacak. Birinci etapta TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş 50 bireye istihdam yaratacak. Daha sonra ilerleyen süreçlerde açılacak yeni takımlar ile bu sayı artarak gidecek.

Peki siz yeni TOMTAŞ Kayseri Uçak Fabrikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Türkiye’nin ilk uçak fabrikası yeniden faaliyete başlıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir