Türkiye’nin sürü İHA’ları sahnede: BUMİN kendini kanıtladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin savunma endüstrinde yerlileşme hareketi kapsamında geliştirilen BUMİN Sürü Drone Operasyonu Projesi kendisini göstermeye başladı. Haydar Aliyev Tatbikatı’na katılan BUMİN Sürü Drone Operasyonu Projesi, tatbikat kapsamındaki vazifeleri ile kendilerini kanıtladı. İşte Haydar Aliyev Tatbikatı ve sürü İHA projesi BUMİN hakkında detaylar…

BUMİN kendini kanıtladı: Operasyonlara hazır!

STM tarafından geliştirilen BUMİN projesi aslında bir sürü halinde dolaşan İHA’ların (drone) birlikte vazife yapmalarını sağlıyor. Bir leylek sürüsü düşünün. Kendi ortalarında tekrar kendilerine mahsus bir biçimde grupça uçuş yapan leylekler çok uzak aralara göç ederler ve sürüde rastgele birini geride bırakmadan amaçlarına varırlar.

Bu sürülerde her bir leylek bir misyona sahiptir ve herkes misyonunu yerine getirir. Sürü İHA projesi de aslında bu biçimde hareket etmekte. Birlikte düşünen ve birlikte hareket eden droneler verilen vazifeleri en güzel halde yerine getirirleri. Haydar Aliyev tatbikatında ise STM’nin KARGU droneları sürü formunda çalıştılar. 6 KARGU İHA havalandı ve misyonları yerine getirdi.

6 KARGU, BUMİN projesi kapsamında belirtilen halde çalışarak belirtilen amaç ve bölgeleri en uygun formda imha ettiler. Bahsi geçen KARGU İHA’lar kendi ortalarında irtibata geçebiliyor, planlama yapabilir ve birlikte taarruz düzenleyebiliyorlar. Ayrıyeten BUMİN projesi ile İHA’lar derin öğrenme tabanlı bilgisayarlı görü teknikleriyle gerçek vakitli obje tespiti, teşhisi ve takibi üzere gelişmiş fonksiyonları yerine getiriyorlar.

Sürü Drone Operasyonu Projesi (BUMİN) özellikleri!

  1. Merkezi/Dağıtık Haberleşme Altyapısı
  2. İHA’lar Ortası Haberleşme
  3. Formasyon Kabiliyeti
  4. Hedef Belirleme ve Önceliklendirme
  5. Hedef Paylaşımı
  6. Algıla & Sakın Kabiliyeti
  7. Rotasyon Kabiliyeti
  8. Sürü Saldırısı
  9. Güdüm Kabiliyeti

STM KARGU İHA özellikleri!

Menzil < 5/10 km
Görev Süresi < 30 dakika
Harp Başlığı < 1,3 kg
Tahrik Sistemi Elektrikli
Kalkış/Fırlatma Dikey İniş Kalkış (VTOL)
Türkiye’nin sürü İHA’ları sahnede: BUMİN kendini kanıtladı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir