featured

Türkiye’nin uzay yolculuğu için kritik: TAYFUN füzesi test fırlatışı yapıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin birinci kısa menzilli balistik füzesi TAYFUN dün ikinci test fırlatışını yaptı. Türkiye’nin savunma endüstrisi için kıymetli bir yer tutan TAYFUN test fırlatışını muvaffakiyetle tamamladı. TAYFUN savunma endüstrinin yanında uzay seyahatleri ismine da büyük bir kıymet arz ediyor. İşte Türkiye’nin birinci kısa menzilli balistik füzesi ROKETSAN TAYFUN ve test fırlatışı ile ilgili detayları…

Atmosferi aşmak ismine büyük tecrübeler TAYFUN projesinde!

ROKETSAN tarafından geliştirilen TAYFUN Türkiye’nin birinci kısa menzilli balistik füzesi olma unvanını elinde tutuyor. Roket balistik olması ile fırlatıldıktan sonra amaca gidişinde önemli suratlara çıkabiliyor. Buna destek olarak yapılan birinci test fırlatışı datalarını verebiliriz.

18 Ekim 2022 tarihinde paylaştığımız test haberimizde TAYFUN füzesi için “561 kilometre uzaktaki maksadını saatte 4.428 km/s sürate ulaşarak sırf 458 saniyede vurdu” ibaresine yer verdik. Burada yer alan 4 bin 428 km/s ibaresi aslında atmosferi inançlı biçimde aşmak için de gerekli olan gücü belirtiyor.

Bu sebeple TAYFUN proje bakımından savunma endüstrinin yanında Türkiye’nin birinci uzay seyahati için de büyük tecrübeler barındırıyor. Ayrıyeten tekrar birebir haberde test fırlatışında füzenin 90+ kilometredeki irtifaya kadar yükselip amacını vurduğunu belirttik. 90 kilometrenin üzerindeki irtifaların uzay sonu sayıldığını da hatırlatalım.

Dün yapılan ikinci test atışıysa Rize’de yapıldı. Test datalarıyla alakalı bir bilgi paylaşılmasa da uzmanlar testin muvaffakiyetle gerçekleştiğini ve TAYFUN füzesinin seri üretim ismine süratli formda yol aldığını belirtti. Füzenin başka özelliklerine gelirsek en başta bunun bir kısa menzilli balistik füze olduğunu belirtmemiz gerekli.

TAYFUN bir kara aracından fırlatılabiliyor. Birinci testinde 8×8 özellikteki BMC 525-44 askeri araç kullanıldı. Yapılan ikinci testte de fırlatış aracının tıpkı olduğu düşünülüyor. 800 kilometreye kadar menzil imkanı sunan TAYFUN tam manasıyla bir yok et füzesi diyebiliriz. Füze birinci yapılan testlere de bakıldığında çalışma mantığı olarak evvel uzay sonuna kadar yükselip daha sonrasında maksadına kitleniyor ve gayeye hakikat gitmeye başlıyor. Tırmanış irtifasının da gayenin pozisyonuna nazaran değiştiği belirtiliyor.

Peki siz ROKETSAN TAYFUN ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Türkiye’nin uzay yolculuğu için kritik: TAYFUN füzesi test fırlatışı yapıldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir