featured

TUSAŞ Uzay Bilimleri ve Uydu Teknolojileri Laboratuvarı açıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Ar-Ge alanındaki iş birliklerini artırmaya devam ediyor. Erciyes Üniversitesi Havacılık ve Uzay Fakültesi‘nde yer alan TUSAŞ Uzay Bilimleri ve Uydu Teknolojileri Laboratuvarı, Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı merasimle açıldı.

20 araştırmacının misyon yapacağı laboratuvarda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge tahlillerinin akademisyen ve öğrencilerle birlikte geliştirilmesi sağlanacak.

Türk Havacılık Uzay Sanayii ve Erciyes Üniversitesi iş birliği

Protokol kapsamında uydularda kullanılan kompozit modüllerin tahlili, agresif yörünge kabiliyet tahlili ve optimal yörünge elde edilmesi için algoritmalar geliştirilmesi ve açık kaynak kod yazılım geliştirilmesi üzere çok değerli projelere temel teşkil edecek çalışmalar yer alacak.

İmzalanan protokol, şirket için stratejik mevzularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi, lisans bitirme projelerinin geliştirilmesi ve öğrenciler için proje bursiyerliği imkânı sağlanmasını da kapsıyor.

İlaveten bu laboratuvarda yapılacak ileri Ar-Ge çalışmaları için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin sahip olduğu toplam 70.000 çekirdekli bilgisayar sisteminden 5.000 çekirdek tahsis edilecek.

Akademik iş birliği hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil;

‘’Türkiye sahip olduğu genç nüfusu ile dinamik bir ülke. Bizde savunma sanayi alanında üniversitelerimiz ile kıymetli iş birlikleri gerçekleştirerek gençlerimizden faydalanmaya çalışıyoruz. Aslında üniversitelerde açtığımız laboratuvarlarda aktüel bilgilerle Ar-Ge çalışmalarımızı birlikte olgunlaştırıyoruz.

Böylece üniversitelerimiz TUSAŞ ailesinin bir modülü oluyorlar. Son imzaladığımız iş birliği protokolü ile Kayseri vilayetimizde bulunan Erciyes Üniversitesi de ailemize katıldı. Bu iş birliğinde emeği geçen tüm akademisyenlere ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ dedi.

TUSAŞ Uzay Bilimleri ve Uydu Teknolojileri Laboratuvarı açıldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir