featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu açıkladı: Bayram öncesi rekor üstüne rekor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 23 ve 24 Haziran’da birtakım köprü ve otoyollarda araç geçiş, havalimanlarında ise yolcu rekoru kırıldığını söz etti. Uraloğlu, toplumsal medya hesabından, Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla ulaşım sınırlarında elde edilen rekorlara ait paylaşımda bulundu.

“ULAŞIMDA DEVLEŞİYORUZ”

1915 Çanakkale Köprüsü’nden 24 Haziran’da 22 bin 267 araç geçişi olduğu bilgisini veren Uraloğlu, “Kıtaları birbirine kavuşturan yatırımlara imza atıyoruz. Geçmişten geleceğe uzanan köprünün akabinde ‘yeni rekor kalmamıştır artık’ diye düşünenler, size sesleniyorum, yapmayın bu türlü… ‘Ulaşımda devleşiyoruz’ derken ciddiydik. Geliyor öteki rekorlar.” değerlendirmesini yaptı.

“TÜKENMİYOR REKORLAR”

Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden de 23 Haziran’da 182 bin 723 araç geçişine ulaşıldığına işaret ederek, “Konforlu ve süratli ulaşımı inşa ediyoruz. ‘Son mu?’ diye soruyorsanız, alışılmış ki hayır. Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ilerlediğimiz yol da bitmiyor, tükenmiyor rekorlar.” tabirlerini kullandı.

“GELİYOR GELMEKTE OLAN”

Osmangazi Köprüsü’nden 24 Haziran’da 111 bin 770 aracın geçtiğini aktaran Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Hızlı, konforlu ve kesintisiz ulaşımın adıyız. Bu daha başlangıç. Akabinde eriştirip, kavuşturan hangi ulaşım rekorları gelecek merak ediyor musunuz? Bekleyin, geliyor gelmekte olan.”

“ZİRVEYE UÇUYORUZ”

Bakan Uraloğlu, havalimanlarındaki rekorlara ait de şunları kaydetti:

“Ulaşımda doruğa uçuyoruz, rekordan rekora koşuyoruz. 24 Haziran Cumartesi günü Antalya Havalimanı’nda bu yılın en yüksek yolcu sayısı olan 195 bin 867’ye ulaşıldı. 24 Haziran Cumartesi günü İstanbul Havalimanı’nda 245 bin 984 ile bu yılın en yüksek yolcu sayısını gördük. Yakında yeni rekorlar bekliyoruz.”

TÜM ULAŞIM ÇİZGİLERİNDE YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından mevzuya ait yapılan açıklamada da Kurban Bayramı tatili nedeniyle tüm ulaşım çizgilerinde büyük yoğunluk yaşanırken köprü ve otoyollardaki araç geçişlerinde rekor kırıldığı bildirildi.

“İstanbul-İzmir Otoyolu’nun en değerli kısmını oluşturan ve 1 Temmuz 2016’da hizmete giren Osmangazi Köprüsü geçişlerinde rekor kırıldı. Geçen yılki Kurban Bayramı’nda bir günlük araç geçiş sayısı 80 bin 624 iken 24 Haziran’da yalnızca bir günde 111 bin 770 araç sayısına ulaştı.” bilgisi verilen açıklamada, “Yoğun bayram trafiği otoyollara da yansıdı. Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu 23 Haziran Cuma günü 18 bin 606 muadil araç geçişiyle rekor kırdı. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda Menemen-Çandarlı-Aliağa Otoyolu’nu 12 bin 183 araç kullanmıştı. Ankara-Niğde Otoyolu’nda 24 Haziran Cumartesi günü 83 bin 517 araç geçişi yapıldı. Geçen yıl birebir devirde 64 bin 175 araç sayısına ulaşılmıştı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Hava yolu taşımacılığındaki yoğunluğa da dikkat çekilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Antalya Havalimanı’ndaki yolcu yoğunluğu uçak seferlerine de yansıdı. Bu havalimanında 24 Haziran Cumartesi günü iç hatta 149, dış hatta 988 olmak üzere 1137 uçak trafiğine hizmet verildi. Tıpkı gün yolcu trafiği ise iç hatta 22 bin 181, dış hatta 173 bin 686 olmak üzere 195 bin 867 oldu. Geçen yılın en yüksek sayısı olan 1094 sayısı geçilerek bu yılın en yüksek sayısına ulaşıldı. 23 Nisan 2023’te İstanbul Havalimanı’nda elde edilen en yüksek sayı olan 244 bin 709 kişilik yolcu sayısı geçilerek, 245 bin 984 yolcuyla bu yılın en yüksek sayısına ulaşılmış oldu. Yüksek süratli tren çizgilerinde da artan yolcu talebinin karşılanabilmesi için ek seferler konuldu, kapasite artışına gidildi. 24 Haziran’a ait datalara nazaran, YHT çizgilerinde 108 bin 339, ana sınırlarda 43 bin 240, bölgesel trenlerde 90 bin 902 olmak üzere 242 bin 481 yolcu taşındı.”

Kaynak: AA / Deniz Çiçek Palabıyık – İktisat
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu açıkladı: Bayram öncesi rekor üstüne rekor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir