featured

Üniversite harf notları ne anlama geliyor? Üniversite ortalama hesaplama!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlköğretimden liseye kadar tüm sınıflarda, genele hitaben, 0 ile 100 puan ortasında bir not alarak ders muvaffakiyetini ölçen eğitim sistemi iş üniversiteye geldiğinde değişiyor. Olağan kaidelerde birinci, orta ve lise öğretiminde yapılan yazılılara 0 ila 100 ortası bir not verilip değerlendirmesi yapılırdı. Lakin üniversitede harf notlandırması sistemi var. Pekala nedir bu harf notlandırma sistemi? FF alan sınıfta mı kalıyor? Üniversite harf notları ne manaya geliyor? İşte detaylar…

FF ne demek? Üniversite harf notları neyi tabir ediyor? DC geçer not mu?

Üniversite notlandırma sistemi temelde 8’e ayrılmıştır. AA, BA, BB, CB, CC, DC, DD ve FF. Bu harflerin her biri bir aralığı temsil etmektedir. Üniversitelerde yapılan vize sayısı değişmektedir. Yani birtakım üniversiteler 1 birtakım üniversiteler 2 vize yapmaktadır. Tabi hepsi 1 adette zarurî olarak final imtihanı yapmakta.

Peki üniversite derslerindeki muvaffakiyet nasıl ölçülüyor? Üniversite ortalama hesaplama!

Öncelikle periyot boyunca gireceğiniz vize ve final imtihanları belirlenir. Bununla birlikte her imtihan muhakkak bir yüzdeye sahiptir. Yani diyelim ki 2 vize ve 1 final sınavınız olacak. 1. vize imtihanının ders içindeki genel ortalamanıza tesiri yüzde 40 olarak belirlenmiş olsun. 2. vizenizinse yüzde 20 olsun. Tabi bu durumda final sınavınızda genel ders ortalamanızın yüzde 40’ını etkileyecektir.

Tüm bu imtihanlarda aldığınız puanlar imtihanın etkileme yüzdesi ile hesaplanır. 1. vizeden 60 aldığınızı, 2. vizeden 50 ve finalden de 30 aldığınızı farz edelim. (Bir evvelki paragrafta verdiğimiz örneğe nazaran hesaplıyoruz siz kendi üniversitenizin belirlediği oranlara nazaran hesaplama yapın) Üniversitede ders ortalamanızı şu halde hesaplayabilirsiniz:

 • 1. Vize notu 60, 1. vize tesiri yüzde 40 yani ortalamaya getirisi 24 puan
 • 2. vize notu 50, 2. vize tesiri yüzde 20 yani ortalamaya getirisi 10 puan
 • Final notu 30, final tesiri yüzde 40 yani ortalamaya getirisi 12 puan
 • Toplamda genel ortalamanız 24+10+12=46 puan.

Şimdi bu puan sizin genel ortalamanız olmuş oluyor. Daha sonra dersi aldığınız öğretim vazifelisi harf aralıklarınızı açıklıyor. Yani AA kaç puan ve üstü, BA hangi puanlar ortasındaki ortalamalar için geçerli vb. formda. Üniversiteden üniversiteye bu notlandırma aralıkları değişmektedir.

Ortalama hesabı yaptığımız örnek üzerinden gidelim. Genel ders ortalamasını 46 olarak bulmuştuk. Yeniden bir örnek verelim. Üniversiteniz AA aralığını 70 ve üstü halinde, BA aralığını 70-60, BB aralığını 60-50, CB aralığınıysa 50-40 formunda belirleyerek ilerlemiş olsun. 46 bu listede CB notuna denk gelmekte. Yani bu ders sizin genel üniversite ortalamanızı 4 üzerinden 2,5 olarak etkileyecek. Harf notu katsayı listesiyse şöyle:

 • AA: 4
 • BA: 3,5
 • BB: 3
 • CB: 2,5
 • CC: 2
 • DC: 1,5
 • DD: 1
 • FF: 0

Ve son olarak şayet bir dersten FF alırsanız evet maalesef dersten kalmış sayılırsınız.

Üniversite harf notları ne anlama geliyor? Üniversite ortalama hesaplama!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir