featured

Uzman isimden korkunç tahmin! Titanik’e turist taşırken okyanusta kaybolan denizaltı artık kurtarılamaz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük gemi kazası olarak tarihe geçen ve 1913’de bin 500 insanın öldüğü Titanik’in enkazını görmek isteyen turistler denizaltı aracıyla kayboldu. İngiliz milyarder de dahil olmak üzere 5 kişilik turist denizaltısının, bağlantı sistemi 12 bin 500 fit derinliğinde birdenbire kesildiğinde enkazın çabucak üzerindeydi. Takımlar, kaybolan denizaltını bulmak için çalışmalarına sürat verirken, yetkililer araç için 96 saatlik oksijen olduğunu duyurdu.

TAHMİNİ KORKUNÇ

Okyanusun karanlık sularında kaybolan denizaltı için tasalar giderek artarken, Stockholm Dayanıklılık Merkezi’nden araştırmacı Robert Blasiak’ten korkutan bir varsayım geldi.Blasiak, BBC’ye verdiği demeçte, “Okyanus ortalama olarak yaklaşık 4 km derin, bu yüzden denizaltı büyük bir derinlikte. Işık yalnızca okyanus yüzeyine yaklaşık bir kilometreye kadar nüfuz eder. Bu da kapkaranlık ve yaklaşık 400 atmosfer su basıncı demektir” dedi.

“ENKAZIN NEREDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Blasiak “Titanik’in nerede olduğunu biliyoruz, lakin denizaltının nerede olduğunu bilmiyoruz. Yani, tahminen de o derinlikte hiç olmayabilir ve şu anda bunu ummalıyız” sözlerini kullandı. Tümamiral John W. Mauger, denizaltının Pazar gecesi prestijiyle yalnızca 72 saatlik oksijeni kaldığını, bunun şirketin hayat dayanağı kapasitesinin 96 saat olduğunu belirtti.

Uzman isimden korkunç tahmin! Titanik’e turist taşırken okyanusta kaybolan denizaltı artık kurtarılamaz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir