featured

Uzmanlar uyardı: İşte saniyeler içinde kırılan o şifreler!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kişisel bilgilerimizi dijital ortama taşımaya devam ettikçe, siber güvenlik daha kıymetli bir mevzu haline geldi. Ayrıyeten önümüzdeki Perşembe’nin Dünya Şifre Günü olarak kutlanacağını düşünürsek, kullandığınız parolaları denetim etmek isteyebilirsiniz. Güvenlik araştırmacıları, 2022’nin en tanınan şifrelerini ortaya çıkardı.

2022’nin en tanınan şifreleri muhakkak oldu

Şifre yöneticisi NordPass, siber güvenlik araştırmacılarıyla ortaklaşa bir çalışma yürüttü ve internetin en yaygın şifrelerini derledi. Araştırmaya nazaran, birinci 20 şifrenin yüzde 83’ü bir saniyeden daha kısa müddette kırılabiliyor.

NordPass raporu, ABD’de en tanınan olarak kullanılan “guest” şifresinin sırf 10 saniyede kırılabildiğini söyledi. Başka sık kullanılan parolalar ortasında saniyeler içinde varsayım edilebilen “123456”, “password” ve “12345” yer alıyordu.

NordPass ayrıyeten moda markaları, spor ekipleri ve sinema isimleri üzere kimi kategorilerin de parola olarak kullanıldığını söyledi. Bunların kolaylıkla ele geçirilebilecek tanınan şifreler ortasında yer aldığını bildirdi.

Aşağıdaki liste ABD’de yapılan bir araştırmayı gösteriyor olsa da, Türkiye’deki kullanıcıların da misal şifreler kullandığını biliyoruz. 2022 yılı için en tanınan şifreler şu formda sıralandı:

  1. guest
  2. 123456
  3. password
  4. 12345
  5. a1b2c3
  6. 123456789
  7. Password1
  8. 1234
  9. abc123
  10. 12345678

Verilerinizin inançta kalması için 15 karakterden daha uzun ve karmaşık şifreler kullanmak hayli kıymetli. Ayrıyeten tıpkı parolayı birden fazla hesapta kullanmaktan kaçınmanız da öneriliyor. Bu, bir hesap ihlal edilirse öteki hesapların da savunmasız hale geleceği manasına geliyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Uzmanlar uyardı: İşte saniyeler içinde kırılan o şifreler!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir