featured

Uzmanlar uyardı: Yapay zeka sonumuzu getirebilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde, mevcut yapay zeka modellerinin insan zihninden daha üstün olabilecek ve dünyayı yok edebilecek seviyede akıllı ve güçlü hale gelme ihtimaliyle ilgili olarak yapay zeka uzmanlarından önemli ikazlar geldi. Uzmanlar, bahsi geçen olumsuz senaryoların önüne geçebilmek ismine yapay zeka çalışmalarında birtakım sonlandırmaların uygulanması gerektiğini söz etti. İşte detaylar

Yapay zeka, insan kuşağını tehdit edebilir!

Bilim insanları ve teknoloji dalının başkanlarından oluşan bir küme, Yapay Zeka Güvenliği Merkezi’nin internet sitesinde yayımladıkları bir açıklamada, “Yapay zekadan kaynaklanabilecek soy tükenme riskini azaltmak; pandemiler ve nükleer savaş üzere toplumun genelini etkileyen başka risklerle birlikte global bir öncelik olmalıdır.” dedi.

Yapay zeka ile ilgili birkrizin eşiğinde olduğumuza dair açıklamaya, Microsoft tarafından desteklenen yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI’nin CEO’su Sam Altman ve “yapay zekanın babası” olarak nitelendirilen ve Google’dan kısa bir mühlet evvel ayrılan Geoffrey Hinton üzere önde gelen isimler de imza attı.

Son devirde internet kullanıcılarının yeni kuşak modelleri benimsemesiyle birlikte yapay zeka sistemlerine sınırlamalar getirilmesi ile ilgili davetlerin sayısı giderek arttı. Mart ayında yayımlanan ve şu anda 30.000’den fazla kişi tarafından desteklenen öbür bir bildiri, teknoloji bölümünün önde gelen isimlerinin ve araştırmacıların GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka sistemlerinin eğitimine altı aylık bir orta verilmesini talep etti. Bu bildiride açıkça, “Gelişmiş yapay zeka, dünya üzerinde ömür tarihinde derin bir değişikliği temsil edebilir ve bu değişiklik uygun bir dikkat ve kaynakla planlanmalı ve yönetilmelidir” denildi.

Yapay zeka, kendisini geliştirenlerden daha güçlü olabilir!

Yapay zeka gelişimi konusunda kıymetli bir pozisyona sahip olan Geoffrey Hinton, bir röportajında yapay zeka modellerinin geliştiricilerini beklenenden daha evvel geçme eğiliminde olduğunu belirtti. Hinton’a nazaran, bu durumun gerçekleşmesine daha evvelce 30 ila 50 yıl kaldığı düşünülürken, artık yalnızca 5 yıl üzere kısa bir müddet kalmış olabilir.

Konuyla ilgili dikkat cazip bir açıklama da Dan Hendrycks’ten geldi. Yapay Zeka Güvenliği Merkezi yöneticisi pozisyonundaki Hendrycks, yapay zekanın yakın gelecekte “sistematik önyargı, yanlış bilgi, berbat niyetli kullanım, siber hücumlar ve silahlanma” üzere kritik riskler taşıdığını belirtti.

Peki, sizler bu mevzuyla ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Sizce de yapay zeka insan jenerasyonunun sonunu getirebilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Uzmanlar uyardı: Yapay zeka sonumuzu getirebilir mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir