featured

Vivo’dan şaşırtıcı araştırma: Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının karnesi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akıllı telefon dalının önde gelen markalarından Vivo tarafından yapılan araştırma, Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının kullanım ve satın alma tercihlerine ışık tuttu. Araştırmaya nazaran alacağımız telefona internette araştırmadan karar vermiyor, kaliteli içeriğe direkt erişim için artık dijital platformlara bütçe ayırmayı göze alıyoruz. İşte detaylar…

Vivo açıkladı: Kullanıcıların yüzde 75’i internet araştırması olmadan telefon almıyor!

Teknolojinin süratle ilerlemesi ile vazgeçemediğimiz aygıtlarımız haline gelen akıllı telefonlar günümüzde hayatımızın her alanında birçok gereksinimimizi karşılayan dostlarımız ve asistanlarımız haline gelmiş durumda. Vivo da Türkiye’de kullanıcıların telefon kullanım ve satın alma tercihlerini araştırmak üzere İzmir, İstanbul ve Ankara’da 25-45 yaş aralığında ve farklı meslek kümelerinden orta segment akıllı telefon kullanıcıları ile bir araştırma gerçekleştirdi.

Vivo’nun araştırmasına nazaran kullanıcılar akıllı telefonlarını ekseriyetle daha yeterli bir tecrübe için değiştiriyorlar. Araştırmaya katılan şahısların yüzde 54’ü telefonunu daha düzgün bir tecrübe için değiştirdiğini söylerken, yüzde 46’sı bozulma durumunda değiştirdiğini aktardı.

Araştırmaya nazaran her 4 kullanıcıdan 3’ü cep telefonu satın almak istediğinde internette araştırma yapıyor. Araştırma karar sürecinde internette araştırma yapanlar çoğunlukla Youtube’a baktıklarını belirtiyor. Araştırma bu süreçte rastgele bir teknoloji sitesine giren ya da rastgele bir teknoloji editörünü takip eden şahısların sayısının çok az olduğunu ortaya koydu.

Satın alma sürecini gerçekleştirmeden evvel internette araştırma yapan kullanıcıların en çok incelediği web sitesi oldukça.com olurken, cep telefonu fiyatlarını karşılaştırmak isteyenlerin takip ettiği web siteleri ortasında cimri.com ile akakçe.com ön plana çıkıyor. Akıllı telefon markalarının eser özelliklerine ve kampanyalarına yer verdikleri kendi web siteleri kullanıcılar tarafından neredeyse hiç ziyaret edilmiyor.

Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 38’i fizikî olarak tek bir teknoloji zincir mağazasını, yeniden yüzde 38’i de birden fazla teknoloji zincir mağazasını ziyaret ettiğini belirtiyor. Yüzde 16’sı teknoloji mağazalarının yanı sıra operatör mağazalarına da gittiklerini söylüyor. Vivo kullanıcıları markayı bilhassa kamera ve tasarım olarak beğendiklerini söylerken, şimdi vivo kullanmayanlar da dizaynını beğendiklerini vurguluyor.

Kullanıcılar çoğunlukla art kamera kullanıyor ve en çok çocuklarının ve ailelerinin fotoğraflarını çekiyor. Bunu görüntü, tabiat, ambiyans üzere fotoğraflar takip ediyor. Selfie için kullanılan ön kamera araştırmaya nazaran ikinci planda kalıyor. Araştırmaya katılanlar ortasında gece ve yemek fotoğrafı çekenin yok denecek kadar az olması dikkat çekiyor.

Vivo’nun araştırmasında toplumsal medya kullanım oranlarına bakıldığında Instagram başı çekerken onu Twitter takip ediyor. Youtube kullanımına bakıldığında, YouTube Premium kullanımındaki artış dikkat çekiyor.

Kullanıcıların yüzde 65’i reklam görmeden direkt içeriğe erişmek için Youtube premium satın aldığını belirtiyor. Bununla birlikte fiyatlı dijital yayın platformlarının kullanım oranlarında da önemli boyutta artış gözleniyor. Araştırmaya katılanların yüzde 73’ü bir ya da birden çok dijital yayın platformuna abone olduğunu paylaşırken, bu platformlar ortasında Netflix birinci sırada yer alıyor.

Aynı vakitte akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve içeriklere dijital ortamda kolay ulaşılabilmesi ile birlikte televizyon izlenme oranlarında önemli düşüş yaşandığını da gözler önüne seriyor. Araştırmaya katılan 5 şahıstan 2’si (yüzde 40) hiç televizyon izlemediğini söylüyor.

Geriye kalan yüzde 60’ın yalnızca yüzde 13’ü çok az televizyon izlediğini belirtiyor. İştirakçilerin televizyonda en çok izlediği içerik ise diziler ve spor programları. Araştırma ayrıyeten bir devir çok fazla izlenme oranları yakalayan Survivor, Masterchef üzere cümbüş programlarının da eski popülerliğini kaybettiğini gösteriyor.

Vivo’dan şaşırtıcı araştırma: Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının karnesi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir