featured

WhatsApp uygulamasını tek bir mesajla çökertin: Yeni bir açık bulundu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda WhatsApp üzerinden birine yolladığınız bir bildiri karşı tarafın telefonunun çökmesine sebep oluyordu. Buna benzer bir açık 2023 yılında da keşfedildi. WhatsApp’ta rastgele birine attığınız o bildiri yüzünden WhatsApp süreksiz olarak çöküyor. İşte WhatsApp çökertme iletisi hakkında detaylar…

Tek bir iletiyle tüm sohbeti kilitleyin!

Twitter’da bir kullanıcı tarafından keşfedilen açık nitekim çok farklı. WhatsApp üzerinden bir kullanıcıya yahut kümeye atacağınız bildiri o sohbeti kilitliyor. İleti atıldıktan sonra taşınabilir uygulama üzerinden bildirinin iletildiği herkes o sohbete giremiyor. Sohbete tıklayan kullanıcılarsa kusur bildirimi ile karşılaşıyor.

https://twitter.com/androidmalware2/status/1663552909437730816

Bu iletisi bir küme yahut şahsî sohbete atabiliyorsunuz. Üstte da belirttiğimiz üzere bildirinin iletildiği herkes mesajın geldiği sohbeti açtığı anda WhatsApp uygulaması çöküyor. Bu ileti kullanmanızı her ne kadar tavsiye etmesekte “wa.me/settings” iletisi. Bunu yolladığınız sohbetteki herkesin uygulaması çökecektir.

Peki bu iletinin yarattığı sorun nasıl çözülür?

Aslına bakarsanız bu durum büyük bir sorun değil. Tahlili epeyce kolay ve uygulamayı tekrar açtığınızda iletinin atıldığı sohbete girmediğiniz sürece uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Tahlile gelirsek tek yapmanız gereken bir bilgisayar yahut tablet bulmak. Ve akabinde bu adımları izlemek:

  1. WhatsApp Web‘e giriş yapın.
  2. Mesajın atıldığı sohbete giriş yapın.
  3. Hata WhatsApp Web üzerinde çalışmadığı için sohbet açılacaktır ve uygulama çökmeyecektir.
  4. “wa.me/settings” bildirisini sohbet içerisinde bulun.
  5. Mesajı “Herkesten Sil” halinde kaldırın.
  6. Artık problemsiz formda uygulamayı kullanmaya devam edebileceksiniz.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan açık ise çok daha büyüktü. WhatsApp üzerinden size yollanan bir iletisi açtığınız anda telefonunuz kitleniyordu. Ve bunun tek tahlili telefona “hard reset” dediğimiz sıfırlama sürecini yapmaktı. Tahminen “wa.me/settings” bildirisi tatlı bir latife maksadıyla kullanılabilir lakin geçtiğimiz periyotta çıkan kod büsbütün kullanıcılara ziyan veriyordu. WhatsApp sorunu tam olarak anladıktan sonra hususla ilgili ufak bir güncelleme yayınlamış ve sorunu çözmüştü.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce WhatsApp çökertme bildiri açığı için Meta ne vakit harekete geçecek? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

WhatsApp uygulamasını tek bir mesajla çökertin: Yeni bir açık bulundu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir