Windows 11 cebinizi de düşünecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft, 2021 yılında kullanıma sunduğu Windows 11’e yeni özellikler ekleyerek daha cazibeli hâle getirmeye çalışıyor. Windows 10’un gölgesinde kalmayı sürdüren Windows 11 yakın vakitte hayli değerli bir özelliğe kavuşabilir. Windows 11’in yeni özelliği tasarruf temelli olacak.

Windows 11 ne kadar güç tükettiğinizi hesaplayacak

Windows 11, bilgisayarınızın günlük olarak ne kadar güç tükettiği ve ayrıyeten uygulama başına güç kullanımı hakkında size fikir verecek yeni bir özelliğe kavuşuyor. Şimdi test basamağında olan ve bir Windows araştırmacısı tarafından ortaya çıkarılan bu bâtın özellik, yakın vakitte kullanıma sunulabilir.

Windows 11’in yeni özelliği PhantomOfEarth isimli Twitter kullanıcısı tarafından ViVeTool kullanılarak ortaya çıkarıldı. ViVeTool, Microsoft tarafından şimdi etkinleştirilmemiş olan ve art planda gizlenen özellikleri aktifleştirmek için kullanılabilen bir Windows yapılandırma programı olarak karşımıza çıkıyor.

Microsoft, yeni özellik ie birlikte ‘Pil Durumu’ panelini ‘Enerji Kullanımı’ paneli olarak değiştirecek. Bu isimlendirme, yeni özelliği yalnızca dizüstü bilgisayarlarda değil masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabileceğini gösteriyor.

Yeni panel, Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarlar için güç kullanım datalarını gösterecek ve her bir uygulama için ayrıntılandıracak. Böylelikle sisteminizde fazladan güç tüketen uygulamaları da görebileceksiniz. Bu sayede güç tüketimine karşı kullanıcılar gerekli tedbirleri de alabilecekler.

Microsoft, güç kullanımının yanı sıra emisyon bilgilerini de kullanıcılarına sağlamayı planlıyor. Şimdi test evresinde olan bu özellik için Microsoft tarafından bir açıklama yapılmış değil. Şimdilik kimi yanlışlara da konut sahipliği yapan bu sistemin ilerleyen devirde bizlerle olacağını ise söyleyebiliriz.

Windows 11, yeni sunacağı özellik ile birlikte kullanıcılarının hangi uygulamanın daha fazla güç tükettiğini gösterecek. Kullanıcılar da buna nazaran tasarruf tedbirleri alabilecek. Pekala siz Windows 11 ve ‘Enerji Durumu’ paneli hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Windows 11 cebinizi de düşünecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir