Windows 11 için büyük güncelleme yolda! İşte yeni özellikler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft, 5 Ekim 2021 tarihinde Windows 11 işletim sistemini tanıtmıştı. O günden bu yana birçok küçük ve büyük güncelleme alan işletim sistemi gelişerek yoluna devam ediyor. Microsoft artık ise Windows 11 için üçüncü büyük güncellemesini yayınlamaya hazırlanıyor.

Windows 11 yeni güncelleme ile birçok farklı özelliğe kavuşuyor

Microsoft, “Moment 3” kod isimli Windows 11 için bir sonraki büyük güncellemeyi sunmaya hazırlanıyor. Şirket kısa bir müddet evvel bu yenileştirmeyi Windows Insider üyelerine sunmuştu. Yeni güncelleme 13 Haziran Salı günü ile birlikte isteğe bağlı bir aktüelleştirme olarak genel kullanıma sunulacak.

Geçmişte, Microsoft yılda bir sefer ve çok daha büyük bir güncelleme yayınlardı. Şirket bundan sonra ise Windows 11 sürüm 22H2 üzere güncellemelerin bilakis artık yıl boyunca daha küçük güncellemeler sunacak. Moment 3 ise bu güncellemelerin üçüncü adımı olarak karşımıza çıkıyor. İşte Moment 3 ile birlikte gelecek yenilikler:

2FA kodlarını kopyalama

Bu güncelleme, bilgisayarınızda aldığınız bildirimlerden iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarının kopyalanmasını mümkün kılıyor. Bildirimler aracılığıyla aldığınız kodlar artık süratli bir halde kopyalamanıza müsaade veren bir seçeneğe sahip olacak ve böylelikle gereksiniminiz olan yere yapıştırabileceksiniz. Bunu tıpkı akıllı telefonlarımızdaki sisteme benzetebilirsiniz.

Widget geliştirmeleri

Microsoft, bu güncellemede Widget’larda kimi kıymetli ayarlamalar yaptı. Açılan pano artık üç sütunlu bir nizam ile tekrar karşımıza çıkıyor. Birinci sütun Windows öğelerine ayrılırken ve öteki ikisi ise Microsoft Start tarafından desteklenen haber makaleleri için kullanılıyor. Ayrıyeten kullanıcılar artık istedikleri ögeleri bu kısma sabitleyebilecek.

Görev Çubuğu saatine saniyeler geri dönüyor

Microsoft nihayet bu güncellemeyle Windows 11 için epey istenen bir özelliği geri getiriyor. Misyon çubuğu saatinde vakti saniye cinsinden görme özelliğini kaldıran şirket, artık ise bu yeteneği geri ekliyor. Varsayılan olarak kapalı olan bu seçeneği Ayarlar üzerinden aktifleştirebilirsiniz.

Print Screen tuşu artık ekran imajı için yeni bir pencere açacak

Yeni güncelleme ile artık, ekran manzaraları otomatik olarak panoya kopyalanmak yerine klavyenizdeki Print Screen tuşuna bastığınızda, Windows 11 otomatik olarak Snipping Tool arayüzünü başlatacak. Bu pencere ekran imgenizin nasıl olacağını seçmenizi sağlıyor ve ekran manzaranızı otomatik olarak Ekran İmajları klasörünüze kaydediyor.

Windows 11 için büyük güncelleme yolda! İşte yeni özellikler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir