Windows’tan Ubuntu’ya geçmeden önce bilmeniz gereken 8 şey!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle daha evvel hiç Linux tabanlı bir sistem kullanmadıysanız, Windows’tan Ubuntu’ya geçiş birinci başta göz korkutucu olabilir. Bununla birlikte, geçiş için uygun biçimde hazırlanırsanız, rastgele bir zorluk yahut sürprizle müsabaka olasılığınız büyük ölçüde azalacaktır. İşte Windows’tan Ubuntu’ya geçerken dikkat etmeniz gereken 8 şey!

Windows’tan Ubuntu’ya geçiş öncesi bilmeniz gereken 8 şey!

1. Ubuntu’yu direkt USB sürücünüzden çalıştırabilirsiniz

Ubuntu’nun en öne çıkan özelliklerinden biri, onu önyüklenebilir bir USB şoförde taşıyabilme ve karşılaştığınız rastgele bir bilgisayarda çalıştırabilme yeteneğidir. Bu yetenek, büsbütün bir heyetim yapmadan evvel size onu test etme talihi verir. Bu durumda Ubuntu’nun tüm özelliklerini deneyimleyebilir ve sizi tatmin etmezse Windows ile çalışmaya devam edebilirsiniz.

Bu sayede daha sonra fikrinizi değiştirirseniz tüm işletim sistemini kurmakla harcayacağınız vakitten tasarruf etmiş olacaksınız. Bu özellik, bir arkadaşınızın bilgisayarını, evrak ve programlarına erişmeden ödünç almak istediğinizde de işe fayda.

2. Ubuntu’yu Windows’un yanına problemsiz bir halde kurabilirsiniz

Eğer hala bilgisayarınızda Windows’u kullanmaya devam etmek istiyorsanız, yanına Ubuntu’yu çift önyükleme sistemi olarak kurabilirsiniz. Çift önyükleme sistemini iki işletim sistemini bir ortada çalıştıran bir bilgisayar üzere düşünebilirsiniz. Bu sayede iki işletim sisteminde de süreç yapma olasılığınız doğar.

Ubuntu suram süreci sırasında yeni işletim sistemini Windows ile birlikte kurmayı tercih ederseniz bunu yapmak kolaydır. Kurulumunuz tamamlandığında, birinci açılışta her vakit Windows’u mu yoksa Ubuntu’yu mu başlatacağınızı seçebilir ve vazifelerinizi rastgele bir işletim sisteminde gerçekleştirebilirsiniz.

3. Windows’tan Ubuntu’ya geçişin en güç kısmı: Terminali kullanmak!

Windows’tan Ubuntu’ya geçiş yaparken alışmanız gereken en büyük değişikliklerden biri, birtakım süreçleri terminal komutlarını kullanarak gerçekleştirmektir. Daha evvel Windows Komut İstemi’ni sıkça kullandıysanız, pek bir dert yaşamazsınız. Fakat, daha evvel hiç terminal komutları kullanmadıysanız gözünüzü korkutabilir.

Diğer birçok karmaşık misyonun yanı sıra uygulama yükleme, sistem güncellemeleri gerçekleştirme ve uygulamaları kaldırma üzere temel vazifeleri gerçekleştirmek için Ubuntu terminaline gereksiniminiz olacak. Süratli bir Google araması, her vakit size birinci etaplarda yapmanız gerekenleri gösterir. Ubuntu sistemi üzerinde çalışmaya alıştıktan sonra, her şey sizin için çok kolay olacaktır.

4. Ubuntu eski bilgisayarınızda meselesiz çalışabilir

Eski bilgisayarların birden fazla en son Windows sürümünü çalıştırmakta zorlanır. Ubuntu ile bilgisayarınız, sisteminizden kıymetli ölçüde daha az kaynak talep ettiği için Windows’a nazaran daha kolay çalıştırılır. O denli ki Ubuntu’yu bir Chromebook’ta bile çalıştırabilirsiniz.

Eski bir bilgisayar ile çalışıyorsanız, emsal tecrübeye ve fonksiyonelliğe sahip Ubuntu’dan bile daha hafif Linux dağıtımları bulmanız da mümkün. Eski bir bilgisayarınızı kullanılabilir hale getirmenin yanı sıra, bu Linux dağıtımlarını kullanmanın öbür birçok avantajı vardır.

5. Ubuntu sizi güncelleme yapmaya zorlamaz

Windows’tan farklı olarak, Ubuntu sizi sisteminizi güncellemeye zorlamaz; güncellemeleri daha sonra gerçekleştirmek isterseniz görmezden gelebileceğiniz bir açılır pencere hatırlatıcısı alırsınız. Güncellemeyi yüklemek istediğiniz vakit ise terminal aracılığıyla yahut manuel olarak yapabilirsiniz. Bir güncelleme yüklemeye karar verdiğinizde, bilgisayarınızı yine başlatmanıza gerek kalmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Windows’ta, sistemin sizi bir güncelleme için tekrar başlatmaya zorlaması durumunda çalışmanızı bir saatten fazla beklemeye almak zorunda kalabilirsiniz. Güncelleme ne kadar büyük olursa, o kadar uzun müddet beklemeniz gerekir. Fakat Ubuntu’da bu türlü bir durum kelam konusu değildir.

6. Oyun oynama hevesiniz varsa Ubuntu bunu kaçırabilir

Bu husus oyuncuları üzecek olsa da ne yazık ki durum bu türlü. Birden fazla bilinen bilgisayar oyunu geliştiricisi, Ubuntu üzere Linux tabanlı sistemler için optimize edilmiş oyunlar üretmez. Lakin dermanı var. Şayet oyunsuz yapamam diyorsanız Ubuntu’yu Windows ile birlikte kurmak sizin için çok düzgün bir fikir olabilir. Bu sayede oyun oynamak istediğinizde Windows sistemini çalıştırabilirsiniz.

7. Windows programlarını Ubuntu üzerinde çalıştırabilirsiniz

Oyun oynamanın bilakis Windows uygulamalarını Ubuntu’da çalıştırmak daha kolay. Gereksiniminiz olursa Microsoft Office üzere birçok Windows programını çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Windows programlarını Ubuntu’da çalıştırmak için WinApps isimli bir uygulamaya gereksiniminiz olacak. WinApps’in yanı sıra, Wine, Bottles ve Vineyard isimli uygulamalara da göz atabilirsiniz. Ubuntu’da en sevdiğiniz Windows programlarına erişme imkanı sizin bu işletim sistemini yükleme hevesinizi arttırabilir.

8. Ubuntu Windows’a nazaran daha güvenlidir

Windows’ta, sisteminizi inançta tutmak için bir antivirüs programı yüklemeniz gerekebilir. Yaygın olarak kullanılması, Windows’u makûs niyetli oyuncuların berbat gayeli yazılım oluşturma ve Windows sistemlerine saldırma teşvikine sahip olduğu manasına gelir. Windows ayrıyeten, tek tuşla kapanabilen güvenlik duvarları yüzünden makus gayeli uygulamaları bilgisayara yüklemenizi kolaylaştırabilir.

Ubuntu’da, her uygulama yüklediğinizde yahut sistemde değişiklik yaptığınızda yönetici parolanızı girmelisiniz. Parola gerektirmesi, sisteminize saldırmak için gönderilen bir yükün siz açık müsaade vermediğiniz sürece kurulmayacağı manasına gelir. Lakin bu, bilgisayarınızın yenilmez olduğu manasına gelmez. Her vakit potansiyel olarak berbat emelli evraklara dikkat etmeli ve muteber olmayan web sitelerinden kaçınmalısınız.

Ubuntu, bilhassa daha evvel Linux tabanlı bir sistem kullanmadıysanız size başta çok yabancı gelebilir. Lakin buna vakitle alışabilirsiniz. Açık kaynaklıdır, yani Windows’tan farklı olarak basitçe indirebilir ve fiyatsız olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Özet olarak kaçıracağınız tek şeyin Windows’taki geniş oyun kitaplığı olacağını söyleyebiliriz.

Windows’tan Ubuntu’ya geçmeden önce bilmeniz gereken 8 şey!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir