Xiaomi, zorlu rakibi Apple’ı geride bıraktı!

Günümüzde Xiaomi telefonlar büyük bir yükselişe geçti. Fiyat/performans aygıtları ile birçok kullanıcıya hitap eden şirket Apple üzere bir devi geride bıraktı. Akıllı telefon pazarında Apple‘dan önde olan bir öbür şirket Huawei‘ydi ve ABD’deki problemler nedeniyle şirket çok geri plana düştü.

Xiaomi akıllı telefon satışlarında Apple’ı geride bıraktı

Global araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, dünya çapında akıllı telefon satışlarının 2021‘in ikinci çeyreğinde yüzde 10,8 arttığını, artan talep ve 5G akıllı telefonların devam eden üretim zorluklarına karşın büyümeyi desteklemeye yardımcı olduğunu belirtti. Üreticilerin tedarik zinciri kısıtlamaları ve Covid-19’un neden olduğu çip kıtlığının üç aylık periyodunda toplam 328,8 milyon telefon satıldı.

Gartner’in kıdemli araştırma yöneticisi Anshul Gupta, 2021’in başında, “5G kontağının daha yüksek olduğu bölgeler, 5G akıllı telefonlara yönelik güçlü talep gördü ve halihazırda 5G’ye yatırım yapan akıllı telefon satıcıları için itici güç oldu. Akıllı telefonlara olan talep, alıcıların daha yüksek özellikleri ve daha yeterli kullanıcı tecrübesini tercih etmesiyle bu çeyrekte güçlü olmaya devam etti. 2020‘deki sekteye uğrayan talep, 2021’deki global akıllı telefon satıcıları için avantaj sağlamaya devam ediyor” dedi.

Öte yandan Samsung, satışları artırmaya yardımcı olan orta sınıf ve giriş düzeyi telefonların piyasaya sürülmesiyle dünyanın en büyük üreticisi olmaya devam ediyor. Lakin şirketin pazar hissesi yüzde 18,4′cilt yüzde 17,6‘ya düştü. Samsung, üstte yer alan meselelere karşı hazır değildi ve satışları fazla olsa da pazar hissesinde düşüş yaşadı.

Bu ortada Xiaomi, piyasanın alışık olduğunun ötesinde süratle büyüdü ve Apple’ı geçerek ikinci sıraya yerleşti. Perakende kanallarına yapılan yatırımlar ve operatör iştirakleri sayesinde akıllı telefon satışları yüzde 80,5 artarak 51 milyona yükseldi. Bu sayede Xiaomi, yüzde 15,5‘lik pazar hissesi ile ikinci sıraya geçti.

Apple’ın satışları 28,4 milyondan 49,3 milyona yükseldi ve bu satış sayılarıyla Oppo ve Vivo’nun önünde üçüncü sırada yer aldı.

Yorum yapın