featured

Yabancı basından itiraf gibi manşet: Erdoğan’ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, yüzde 50+1’i yakalayan aday çıkmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci cinse kalan isimler oldu.

“HEPİMİZ YANILDIK”

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri Batı medyasında da geniş yer buldu. ABD’li Foreign Policy mecmuası, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık” dedi. İngiliz merkezli yayın organı BBC ise “Türk seçmeni bir hafta sonra cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gittiğinde, sonuçlar dünya çapında dalgalar yaratacak.” sözlerini kullandı.

“İLK ÇEŞİDİ LİDERLİKLE TAMAMLADI”

Erdoğan’ın birinci tipi rakibinin aksine çevirmesi sıkıntı bir liderlikle tamamladığını belirten BBC, AB’nin eski dış siyaset şefi Barones Ashton’un kelamlarına haberde yer verdi. Türkiye’de yaşananların global tesiri olduğunu söyleyen Ashton, “Ukrayna işgalinden bu yana Türkiye, bedelli bir diplomatik aracı olarak pozisyonunu sağlamlaştırdı. Savaşan ülkeler ortasındaki görüşmeleri kolaylaştırdı lakin gerçek atılımı tahıl muahedesi ile yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ABD Lideri Joe Biden’dan Rusya Devlet Lideri Putin ve Çin Devlet Lideri Xi’ye kadar herkesle bağlantı kanallarını açık tutuyor” başlığını attı.

“ERDOĞAN’IN BAŞARISI MUHALEFETİ SERSEMLETTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birinci çeşitteki muvaffakiyetinin muhalefeti sersemlettiğini sav eden CNBC, “Doğu ve Batı’nın coğrafik kavşağında oturan Türkiye yaklaşık 85 milyon nüfusa sahip. NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahip olan ülke yaklaşık 4 milyon mülteciye konut sahipliği yapıyor ve Rusya-Ukrayna savaşındaki arabuluculuğuyla çok kıymetli bir rol oynadı.” diye yazdı.

“MUHALEFET MİLLİYETÇİ KARTINI OYNUYOR”

Financial Times, “Türkiye’nin ‘çaresiz’ muhalefeti milliyetçi kartını oynuyor” başlığı ile seçimlere geniş yer ayırırken, Alman basını Kılıçdaroğlu hakkında dikkat çeken tahliller kaleme aldı. Tagesspiegel gazetesi “Batı, Kılıçdaroğlu hakkında yanıldı mı?” başlıklı haberinde Kılıçdaroğlu’nun mülteci aykırısı bir kampanya başlattığına dikkat çekti. Haberde şu sözler yer aldı: “İlk cinste kalp işaretleriyle demokratik ve barışçıl bir Türkiye için kampanya yürütenCHP’nin adayı, artık mültecilere yönelik sert kelamlar kullanıyor. Batı’da birçok kişi Kılıçdaroğlu’nun bizi hayal kırıklığına uğratıp uğratmayacağını merak ediyor.”

“ARTIK KALPLER VE YUMUŞAK TELAFFUZLAR YOK”

“Artık kalpler ve yumuşak telaffuzlar yok” başlığı ile okuyucularının karşısına çıkan Alman Zeit gazetesi, Kılıçdaroğlu’nun ikinci tıpta oy toplayabilmek için sağcı sloganlar attığını belirtti.

“ALIŞILMADIK DERECEDE SERT BİR ÜSLUP”

Fransız basını da Kılıçdaroğlu’nun ikinci cins için mülteciler konusunda sesini yükselttiğini belirtti. Le Figaro gazetesi, “Kılıçdaroğlu’nun alışılmadık derecede sert bir üslupla lisana getirdiği vaat, sandıktan üçüncü olarak çıkan Sinan Oğan’ı destekleyen seçmenlere verilmiş bir ileti üzere görünüyor” başlığını attı.

“İKİNCİ CİNS KILIÇDAROĞLU İÇİN ÇIKMAZA GİRDİ”

Yunan basını da Türkiye’deki seçimleri yakından takip ediyor. Yunan basınına nazaran ikinci cins seçimler Kılıçdaroğlu için çıkmaza girdi.

Yabancı basından itiraf gibi manşet: Erdoğan’ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir